Letoun CASA neprošel testy a zatím nesmí do Afghánistánu

5.4.2011 15:24   |  

Pasivní systém ochrany proti raketám instalovaný v dopravním letounu CASA C-295 neprošel vojskovými zkouškami a česká armáda tak bude muset odložit jeho odlet do Afghánistánu, kde měl sloužit k dopravě českých vojáků a vojenského materiálu mezi základnami. Firma Omnipol, která systém za 150 milionů korun dodala, ho bude muset vyměnit či opravit. Generální štáb chce nápravu stihnout do konce dubna.

Deník Právo ve své zprávě přináší mimo jiné vyjádření mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové: „Systém pasivní ochrany letounů nesplnil požadavky dle stanovených specifikací armády ČR.“ Ve stanovisku se dále uvádí, že stroj španělské výroby do Afghánistánu neodletí dříve, než bude „vybaven odpovídajícími systémy pro létání v prostoru Afghánistánu tak, aby byla zajištěna jak bezpečnost letu, tak přepravovaných osob“.

Pasivní ochrana letounu je systém, který vystřeluje klamné cíle, které mají podobnou teplotu jako proudové motory a dokážou zmást protivníkovy rakety s infrahlavicemi, jež se orientují na teplo motoru. Ve vojenském žargonu se těmto klamným cílům říká „horké cihly“.

O výsledku zkoušek, které závadu odhalily, dnes ve zprávě informoval náčelník generálního štábu Vlastimil Picek ministra obrany Alexandra Vondru. „Pro odstranění zjištěných závad jsem stanovil termín do 30. dubna. Pokud budou nedostatky do tohoto termínu odstraněny, uskuteční se doplňkové vojskové zkoušky,“ uvedl Picek v prohlášení. Původně měl letoun odletět na začátku léta, což podle informací Práva už nelze stihnout.

Letouny CASA v české armádě provázejí kontroverze. První ze čtyř transportních letounů CASA C-295M přistál v Praze loni v lednu. Nové letouny nahradily dosluhující a zastaralé stroje An-26. Letoun CASA může nést 71 vojáků nebo 48 plně vyzbrojených výsadkářů nebo 24 raněných, je-li přizpůsoben jako zdravotní verze.

Nákup dopravních letadel CASA byl ale podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise ČR údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

Autor: nes, čtk

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web