Lichtenštejnové prohráli další kolo boje o pozemky u Říčan | E15.cz

Lichtenštejnové prohráli další kolo boje o pozemky u Říčan

hf
ČTK

Nejvyšší soud ČR zamítl dovolání Nadace knížete z Lichtenštejna kvůli sporu o 600 hektarů pozemků poblíž Říčan, informovala ČT.  Už dříve soudy nižší instance přiznaly pozemky státu na základě Benešových dekretů. Podle Nadace šlo ale o protiprávní konfiskaci majetku.

 Už dříve princ Konstantin zastupující zájmy Nadace v rozhovoru pro E15 prohlásil, že “prvním krokem bude prostudovat výrok soudu, a pak se náš právní tým i rodina rozmyslí, co dál. Samozřejmě, že pak přichází v úvahu ústavní soud a nakonec soudy mezinárodní.”

Nyní je však zřejmé. že negativním rozhodnutím Nejvyššího soudu spor mezi státem a nadací zřejmě neskončí. "Je velmi úzké a formalistické. Budeme podávat ústavní stížnost," řekl ČT mluvčí knížecí nadace Michal Růžička.

Provozovat historický palác fakt není ziskové, říká Konstantin z Lichtenštejna

Sporné pozemky v okolí Říčan byly v katastru nemovitostí zapsány na nadaci, jež je dědicem zesnulého knížete Františka Josefa II. Ten se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů. Okresní soud pro Prahu-východ ale v roce 2013 na žádost nadace potvrdil zápis v katastru, podle nějž pozemky patřily do dědictví Lichtenštejnů.

Podle státu zápis vznikl chybou úředníků, jež v minulosti přesně neoznačili majetek, který podle Benešových dekretů propadl státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových proto podal na pozemky konfiskační žalobu. České soudy dosud pokaždé rozhodly v neprospěch nadace.

Autor: hf, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!