Lidem v ubytovnách se možná oseká doplatek na bydlení | E15.cz

Lidem v ubytovnách se možná oseká doplatek na bydlení

ČTK

Před schvalováním je ve Sněmovně opět vládní novela, jež by snížila státní doplatky na bydlení chudším lidem, kteří žijí v ubytovnách. 

Poslanci v dnešním opakovaném druhém čtení znovu navrhli vložit do předlohy o hmotné nouzi určité pravomoci obcí ve vztahu k poskytování dávek. Právě kvůli sporu o navrhované zrušení problematického ustanovení o souhlasu obce se projednávání normy v dolní komoře protahuje.

Souhlas obce do normy prosadili v minulosti poslanci na návrh opoziční ODS a platí od loňského jara. V praxi ale působí potíže a mohla by být podle ministerstva práce a sociálních věcí v rozporu s ústavním pořádkem.

Jana Havligerová: Česko si vyrábí své vlastní běžence

Poslanec ODS Vladislav Vilímec požaduje, aby obecní úředníci mohli opatřením obecné povahy vyhlásit "oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů". Úřad práce by tam nemohl vplácet doplatky novým žadatelům. Obdobným směrem jde pozměňovací návrh Jany Pastuchové (ANO), podle kterého by obce nedávaly k poskytnutí dávky souhlas, ale žadatelům by písemně doporučovaly další postup. Doporučení by mělo být jedním z podkladů, na jejichž základě úřad práce o dávce rozhoduje.

PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE, JAK TO NA UBYTOVNÁCH VYPADÁ: 

Vilímec i Pastuchová chtějí zároveň zrušit ustanovení, podle kterého by pracovníci úřadu práce museli s nájemníkem vypracovat motivační plán s opatřeními a harmonogramem k nalezení bytu. Pokládají jej za formalitu. Poslankyně ANO také navrhla, aby část příspěvku na živobytí mohly úřady vyplácet lidem poukázkami na nákup zboží.

U Norimberku hořely plánované ubytovny pro uprchlíky

Ochranu společenství vlastníků jednotek chce do novely vložit nezařazený Karel Fiedler (Řád národa) a další členové petičního výboru. Doplatky by mohly jít přímo společenství, pokud vlastník bytu, jenž jej pronajímá lidem v hmotné nouzi, nehradí příspěvky do fondu oprav nebo náklady na služby.

Vládní novela předpokládá, že se doplatek na bydlení sníží z 90 procent státem stanovených nákladů na bydlení nejvýše na 80 procent. Úřady práce by jej navíc mohly obyvatelům ubytoven přiznat až tehdy, pokud by v obci lidé nemohli sehnat běžné bydlení a měli by k ní nějaký vztah.

Příspěvek na ubytovnu jen půl roku. Úřady chtějí přitvrdit

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!