Likérník přišel kvůli metanolové aféře o sbírku, zabavili ji celníci

Dvacet let budoval spolumajitel baru, muzea a firmy vyrábějící absint L’Or special drinks Pavel Varga svou sbírku starých či vzácných značek tohoto nápoje. Letos šestého ledna ale o většinu přišel. Do baru a muzea v Jilské ulici, kde byla sbírka za zamčenou vitrínou s nápisem neprodejné umístěna, se totiž dostavili celníci a zabavili 120 lahví. Podle zákona o značení lihu prý měly mít kolky. Dodnes je majitel neviděl.

Absintherie firmy L’Or special drinks
25.9.2014 6:54   |  

„Asi to budeme řešit žalobou,“ řekl deníku E15 Varga. Ve sbírce byly lahve značek starých i několik desítek let, které se již nevyrábí. Jejich cenu je tak těžko vyčíslit, ale podle Vargy by se našli sběratelé, kteří by za lahev dali i desetitisíce korun.

Podle majitele je přitom nesmysl, aby měly kolky, neboť v době, kdy byly vyrobeny, se ještě nepoužívaly. Sám se navíc loni na podzim celní správy ptal, zda může mít lahve v baru vystavené na základě smlouvy o zapůjčení, a dostal prý tehdy kladnou odpověď.

Mluvčí Celního úřadu pro Prahu Ivana Kurková pouze uvedla, že pokud je obecně při kontrole nalezen alkohol bez kolku, je zajištěn a dále zkoumán. „Poté ověřujeme všechny skutečnosti, které souvisely s případným prodejem neznačeného alkoholu nebo i s umístěním neznačených lahví v prodejnách. Celní správa nerozlišuje, zda se mělo jednat například o sbírku,“ uvedla.


Více o Absintherii Pavla Vargy: Absint měl kdysi špatnou pověst, bar a muzeum ji zdárně vylepšují


Čtěte také:

Daň z lihu nese nejvíce za šest let, metanolový strašák ale nezmizel

Kauza metanol: hlavní míchači smrtící směsi dostali doživotí

Autor: duk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web