Loni bylo na Zemi nejtepleji, proti minulému století skoro o stupeň

aktualizováno Loňský rok byl globálně nejteplejší za dobu měření, tedy od roku 1880. Průměrná teplota na planetě byla 0,9 stupně Celsia nad průměrem 20. století. Informovaly o tom americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) a Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Měření teploty, ilustrační foto
20.1.2016 21:28   |  

Podle agentury Reuters zveřejněné informace přispějí k tlaku na omezení emisí skleníkových plynů, které je podle vědců nutné k zastavení globálního oteplování a narušení globálního klimatu.

Data obou amerických úřadů ukazují, že průměrné teploty napříč světovými oceány a pevninou byla o 0,9 stupně Celsia vyšší, než byl průměr minulého století. Předchozí rekord přitom držel rok 2014, který byl loni překonán o dalších 0,16 stupně Celsia. Loni tak teplota na Zemi byla poprvé o celý stupeň Celsia vyšší, než v předindustriální éře, konstatovaly NOAA a NASA.

Čtvrtý rekord v řadě

V tomto století byl globální teplotní rekord překonán už počtvrté. „Rok 2015 byl pozoruhodný dokonce i v kontextu širšího, dlouhodobého trendu oteplování,“ řekl Gavin Schmidt, ředitel Goddardova institutu pro vesmírná studia (GISS) při americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Prudký nárůst teplot v loňském roce částečně zapříčinil cyklický klimatický jev El Niňo, který v dvouletých až sedmiletých periodách otepluje povrch Tichého oceánu. Vědci se však domnívají, že hlavní příčinou oteplování je lidská činnost, zejména spalování fosilních paliv.

Dnešní údaje podtrhují nutnost snižování emisí skleníkových plynů, jestliže svět hodlá dostát svému závazku udržet nárůst průměrné globální teploty do dvou stupňů Celsia v porovnání s úrovní před druhou průmyslovou revolucí, jak se více než 190 zemí dohodlo na prosincovém klimatickém summitu v Paříži. Právě loňský prosinec byl přitom vůbec nejteplejší zaznamenaný měsíc v dějinách soustavného měření.

Srovnání loňského roku s daty z minulosti:

Zdroj: NOAA

Loni historické teplotní rekordy neprolomily pouze dva měsíce, leden a duben. „To je poprvé, co jsme byli něčeho takového svědky,“ konstatoval Tom Karl z NOAA. Naopak rekordně nízká měsíční globální teplota byla naposledy zaznamenána v prosinci 1916 a dosud nejchladnějším zaznamenaným rokem byl podle NOAA rok 1911.


Čtěte také:

Rozhozené počasí: teplota na Severním pólu vystoupala nad bod mrazu

Málo vody, hodně veder. Loňský rok byl nejteplejší v historii měření

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web