Manažeři státní tiskárny čelí trestnímu oznámení kvůli darům

Ministerstvo financí na začátku května podalo trestní oznámení na bývalého generálního ředitele Státní tiskárny cenin Richarda Bulíčka a několik dalších úředníků. Ministerstvo má podezření, že se dopustili podplácení, zpronevěry či porušování povinností při správě cizího majetku, napsaly dnes Lidové noviny (LN).

 Richard Bulíček, bývalý ředitel pražské Státní tiskárny cenin.
28.5.2014 7:20   |  

Audity pro ministerstvo financí podle deníku ukázaly, že tiskárna od roku 2009 do letoška vydala za reklamní a dárkové předměty 13,7 milionu korun.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht deníku řekl, že policie by měla prověřit, zda byl postup tiskárny při věnování darů legální „vzhledem k paragrafům, které se týkají uplácení a nakládání s majetkem“. Tiskárna v minulosti podle LN jako dary rozdávala třeba i politikům zlaté a stříbrné mince, desetigramové zlaté slitky, zlaté kravatové spony, dárkové šeky, řetízky nebo luxusní víno.

Špatná evidence darů

Wagenknecht upozornil na nedostatečnou evidenci tiskárny o darech. Není tak možné zkontrolovat, komu a zda vůbec byly reklamní a dárkové předměty rozdány. Podle auditů ministerstva měly některé předměty z drahých kovů sloužit jako motivační prvek k odstranění úřednických překážek nebo k získání zakázky. Bulíček se hájí tím, že tiskárna se pohybuje v tržním prostředí a potřebuje se propagovat.

Bulíčka z funkce ředitele státní tiskárny odvolal ministr financí Andrej Babiš (ANO) v polovině března. V tiskové zprávě tehdy uvedl, že se rozcházeli v pohledu na efektivitu a hospodárnost v oblasti věcných darů.

Státní tiskárna cenin se stará o tisk bankovek, akcií či osobních průkazů. Firma zaměstnává 530 lidí ve třech výrobních závodech. Ročně utrží zhruba 1,75 miliardy korun.


Čtěte také:

Jízdenky pro pražskou dopravu dodá Státní tiskárna cenin. Dopravce ušetří

Babiš odvolal šéfa tiskárny cenin, vadilo mu, že dával "zlatíčka"

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web