Měli byste soudit Béma, vypověděl exnáměstek Nosek ke kauze opencard | E15.cz

Měli byste soudit Béma, vypověděl exnáměstek Nosek ke kauze opencard

ČTK
paj

Pražský zastupitel Pavel Richter, někdejší náměstek pro dopravu Josef Nosek i zastupitel Václav Novotný odmítli obžalobu v kauze Opencard. Řekli to při výpovědi před pražským městským soudem, který se dnes začal kauzou zabývat. Stejně postupovala i pětice obviněných úředníků pražského magistrátu.

Pavel Richter o rozhodnutí rady, která schválila uzavření smlouvy s firmou Haguess, nemá pochybnosti. Nepochybuje ani nad tím, že by byl porušen zákon. Podle bývalého náměstka primátora Josefa Noska by měli před soudem stanout bývalý primátor „Pavel Bém a jeho parta“. Jakékoliv pochybení odmítl. Vinu odmítlo i pět úředníků, kteří podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky.

Kauzu začal rozplétat pražský městský soud. Elektronická karta opencard pochází z éry Pavla Béma. Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess byl předložen radě hlavního města, která o dva měsíce později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby tím vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun.

Neoprávněné zvýhodnění

Obžaloba tvrdí, že deset tehdejších radních v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Před soudem kvůli tomu stanuli bývalí primátoři Bohuslav Svoboda (ODS), Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) či současní pražští zastupitelé Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), exnáměstci primátora Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).

Kromě desítky radních se obžaloba týká dalších pěti lidí: tehdejšího ředitele magistrátního odboru informatiky Jana Tesky, zaměstnanců magistrátu Štěpána Hladíka a Veroniky Pražákové a externích členů hodnoticí komise Davida Kučery a Aleše Němečka. Podle obžaloby materiál pro radu špatně připravili.

Jsem naprosto přesvědčen, že jsme odvrátili možné škody.

Všichni úředníci však před soudem obžalobu i vinu odmítli. Například podle Němečka se ke stanovení ceny veřejné zakázky přistupovalo s maximální péčí a metropoli nevznikla škoda. „Jsem naopak naprosto přesvědčen, že jsme odvrátili možné škody,“ řekl Němeček. Podle Tesky město stálo před velkým problémem. „Hrozilo to, co se několikrát stalo v poslední době - že bez té podpory systém začne kolabovat,“ vedl Teska.

Výpovědi politiků teprve přijdou na řadu. Očekává se však, že obžalobu odmítnou podobně jako úředníci. Před zahájením procesu bývalí radní obžalobu označovali za absurdní nebo vykonstruovanou. “(Obžaloba) má za cíl zlikvidovat někoho, kdo se pokusil vnést do systému v Praze nějaký řád. Někoho, kdo si dovolil vztáhnout ruku na dopravní podnik,“ řekl novinářům před zahájením soudu bývalý primátor Svoboda.

Politikům i úředníkům hrozí dva až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku, většina obžalovaných podle obžaloby také porušila předpisy o pravidlech hospodářské soutěže. Elektronická karta opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!