Ministerstvo zemědělství dostalo půlmiliardovou pokutu

Sankci přes 535 milionů korun uložil finanční úřad ministerstvu zemědělství. Důvodem jsou chyby ve třech výběrových řízeních na nákup a provoz informačních technologií z let 2005 až 2011. Ministerstvo podle úřadu některé uchazeče diskriminovalo. Kvůli těmto tendrům už dříve podal trestní oznámení Nejvyšší kontrolní úřad, případem se zabývá policie.

 Ministr zemědělství Miroslav Toman
6.1.2014 20:59   |  

„Došlo k neoprávněnému použití prostředků státního rozpočtu. Kontrolovaný subjekt porušil ustanovení zákona o veřejných zakázkách,“ citovala Česká televize ze zprávy finančního úřadu. Jeden z uchazečů o zakázku byl například podle úřadu údajně vybrán bez řádné soutěže, v jiném případě byly podmínky šity na míru některým kandidátům.

Ministerstvo se proti pokutě odvolalo. „Opravdu nás to překvapilo. Z našeho pohledu bylo všechno v pořádku, proběhlo standardní výběrové řízení,“ řekla mluvčí ministerstva Dana Večeřová.

Podle trestního oznámení, které loni v lednu podal Nejvyšší kontrolní úřad, chybovalo ministerstvo při tendrech na nákup a provoz IT za více než miliardu korun. Případ vyšetřuje protikorupční policie, zhruba do měsíce se detektivové rozhodnou, zda v kauze někoho obviní, uvedla.


Čtěte také:

Lesy ČR poslaly šest miliard do státního rozpočtu, údajně ne naposledy

Golfová hřiště a školy, i tam putovaly dotace pro zemědělce

Ministr Toman obměnil dozorčí radu Lesů ČR. Skončili čtyři členové z ODS

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web