Ministerstvo zemědělství dostalo půlmiliardovou pokutu | E15.cz

Ministerstvo zemědělství dostalo půlmiliardovou pokutu

Ministerstvo zemědělství dostalo půlmiliardovou pokutu
Ministr zemědělství Miroslav Toman
• 

ČTK

Sankci přes 535 milionů korun uložil finanční úřad ministerstvu zemědělství. Důvodem jsou chyby ve třech výběrových řízeních na nákup a provoz informačních technologií z let 2005 až 2011. Ministerstvo podle úřadu některé uchazeče diskriminovalo. Kvůli těmto tendrům už dříve podal trestní oznámení Nejvyšší kontrolní úřad, případem se zabývá policie.

„Došlo k neoprávněnému použití prostředků státního rozpočtu. Kontrolovaný subjekt porušil ustanovení zákona o veřejných zakázkách,“ citovala Česká televize ze zprávy finančního úřadu. Jeden z uchazečů o zakázku byl například podle úřadu údajně vybrán bez řádné soutěže, v jiném případě byly podmínky šity na míru některým kandidátům.

Ministerstvo se proti pokutě odvolalo. „Opravdu nás to překvapilo. Z našeho pohledu bylo všechno v pořádku, proběhlo standardní výběrové řízení,“ řekla mluvčí ministerstva Dana Večeřová.

Podle trestního oznámení, které loni v lednu podal Nejvyšší kontrolní úřad, chybovalo ministerstvo při tendrech na nákup a provoz IT za více než miliardu korun. Případ vyšetřuje protikorupční policie, zhruba do měsíce se detektivové rozhodnou, zda v kauze někoho obviní, uvedla.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!