Ministryně vs. stát | E15.cz

Ministryně vs. stát

Ministryně vs. stát
Věra Jourová
• 
ZDROJ: Anna Vacková E15

Václav Drchal

Spor ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové se státem spěje do finále. Jourová (ANO) požaduje po ministerstvu spravedlnosti náhradu za ušlý zisk a právní zastoupení kvůli tomu, že na konci roku 2006 strávila 35 dní neoprávněně ve vazbě a přišla o lukrativní práci. Obvodní soud pro Prahu 2 dnes vyslechl posledního svědka, 10. dubna zazní závěrečné řeči a padne rozsudek.

Detektivové z ÚOOZ si 14. října 2006 přišli pro Jourovou přímo k letadlu, kterým se vracela z Běloruska. Expertka na získávání evropských dotací putovala rovnou k výslechu a policie ji obvinila z toho, že od starosty Budišova Ladislava Péti přijala dvoumilionový úplatek za to, že prosadí dotaci z evropských fondů na opravu budišovského zámku.

Nejdřív to vypadalo velký proces. Vyšetřování kauzy Budišov se ale protahovalo a protahovalo, až nakonec vyšumělo do ztracena. V létě 2008 policie stíhání někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj (tou Jourová byla v letech od listopadu 2004 do února 2006) musela zastavit. Brzy poté se pozice prohodily a očištěná Jourová začala usilovat o satisfakci.

Obvodní soud pro Prahu 2 se případem začal zabývat v dubnu 2011 a Jourové již jednou požadovanou náhradu přiznal. Ovšem městský soud toto rozhodnutí zrušil a věc vrátil zpět na obvod k dopracování.

Zmíněná poslední svědkyně ve sporu Sofie Papaleksiu, která s Jourovou pracovala v zahraniční společnosti MWH, potvrdila verzi političky, že před zatčením byla součástí mezinárodního týmu expertů podílejících se na poradenské zakázce na projekty EU. Firma podle Papaleksiu uzavřela s Jourovou dlouhodobou smlouvu na 450 euro denně, ovšem kvůli zatčení a vazbě spolupráci ukončila.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!