Mládek odmítl plán Kuby, CzechInvest a CzechTrade se nespojí

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek nechce slučovat státní agentury CzechInvest a CzechTrade. CzechInvest by se podle něj měl vrátit ke svému původnímu poslání, tedy získávání zahraničních investic. Sjednocení obou organizací naplánovalo ministerstvo za bývalého šéfa Martina Kuby.

Jan Mládek
7.1.2014 16:23   |  

„V případě CzechInvestu bych chtěl obnovit jeho fungování v původním slova smyslu, to znamená, že by měl mít těch osm zastoupení ve světě, kde by získával investice,“ prohlásil v rozhovoru pro ČTK Mládek.

Exministr Kuba loni v březnu uvedl, že CzechTrade a CzechInvest se sloučí v jeden subjekt k loňskému 31. prosinci, zdůvodnil to mimo jiné úsporami. Značka CzechTrade měla být zachována a integrována pod CzechInvest jako divize. CzechTrade pomáhá českým firmám s hledáním obchodních partnerů.

Sloučení obou agentur mělo být jedním z hlavních úkolů nového šéfa agentury CzechInvest. Tím Kuba loni v srpnu jmenoval Mariana Piechu, který na MPO vedl odbor inovačního podnikání a investic. Nynější ministr průmyslu v demisi Jiří Ciencala ale Kubův plán pozastavil s tím, že o případném sloučení rozhodne až šéf resortu.

Potřebujeme vyvážet všude

Mezi další Mládkovy hlavní cíle v podpoře exportu na letošní rok patří i zlepšení fungování ekonomické diplomacie. Ta se má zaměřit více na země jako jsou Čína a Turecko.

Před zvyšováním počtu zahraničních obchodních zastoupení ČR dává Mládek přednost zefektivnění jejich činnosti. „Stát by se měl při podpoře exportu více angažovat v zemích mimo OECD, kde jsou možná i režimy, které ne zcela uznávají koncept lidským práv, ale my potřebujeme vyvážet všude,“ dodal.

Vývoj českého exportu za poslední 2 roky (v mld. Kč):

Zdroj: ČSÚ


Čtěte také:

Policie obvinila v kauze CzechInvestu bývalého člena vedení

CzechInvest zřídil anonymní linku pro hlášení korupce

Závislost českého exportu na Evropě klesá, i když pomalu

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web