Mládek odmítl plán Kuby, CzechInvest a CzechTrade se nespojí | E15.cz

Mládek odmítl plán Kuby, CzechInvest a CzechTrade se nespojí

Mládek odmítl plán Kuby, CzechInvest a CzechTrade se nespojí
Jan Mládek
• 
ZDROJ: Anna Vacková

ČTK
vag

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek nechce slučovat státní agentury CzechInvest a CzechTrade. CzechInvest by se podle něj měl vrátit ke svému původnímu poslání, tedy získávání zahraničních investic. Sjednocení obou organizací naplánovalo ministerstvo za bývalého šéfa Martina Kuby.

„V případě CzechInvestu bych chtěl obnovit jeho fungování v původním slova smyslu, to znamená, že by měl mít těch osm zastoupení ve světě, kde by získával investice,“ prohlásil v rozhovoru pro ČTK Mládek.

Exministr Kuba loni v březnu uvedl, že CzechTrade a CzechInvest se sloučí v jeden subjekt k loňskému 31. prosinci, zdůvodnil to mimo jiné úsporami. Značka CzechTrade měla být zachována a integrována pod CzechInvest jako divize. CzechTrade pomáhá českým firmám s hledáním obchodních partnerů.

Sloučení obou agentur mělo být jedním z hlavních úkolů nového šéfa agentury CzechInvest. Tím Kuba loni v srpnu jmenoval Mariana Piechu, který na MPO vedl odbor inovačního podnikání a investic. Nynější ministr průmyslu v demisi Jiří Ciencala ale Kubův plán pozastavil s tím, že o případném sloučení rozhodne až šéf resortu.

Potřebujeme vyvážet všude

Mezi další Mládkovy hlavní cíle v podpoře exportu na letošní rok patří i zlepšení fungování ekonomické diplomacie. Ta se má zaměřit více na země jako jsou Čína a Turecko.

Před zvyšováním počtu zahraničních obchodních zastoupení ČR dává Mládek přednost zefektivnění jejich činnosti. „Stát by se měl při podpoře exportu více angažovat v zemích mimo OECD, kde jsou možná i režimy, které ne zcela uznávají koncept lidským práv, ale my potřebujeme vyvážet všude,“ dodal.

Vývoj českého exportu za poslední 2 roky (v mld. Kč):

ExportExportAutor: čsú
Zdroj: ČSÚ

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!