Mládek odmítl plán Kuby, CzechInvest a CzechTrade se nespojí

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek nechce slučovat státní agentury CzechInvest a CzechTrade. CzechInvest by se podle něj měl vrátit ke svému původnímu poslání, tedy získávání zahraničních investic. Sjednocení obou organizací naplánovalo ministerstvo za bývalého šéfa Martina Kuby.

Jan Mládek
7.1.2014 16:23   |  

„V případě CzechInvestu bych chtěl obnovit jeho fungování v původním slova smyslu, to znamená, že by měl mít těch osm zastoupení ve světě, kde by získával investice,“ prohlásil v rozhovoru pro ČTK Mládek.

Exministr Kuba loni v březnu uvedl, že CzechTrade a CzechInvest se sloučí v jeden subjekt k loňskému 31. prosinci, zdůvodnil to mimo jiné úsporami. Značka CzechTrade měla být zachována a integrována pod CzechInvest jako divize. CzechTrade pomáhá českým firmám s hledáním obchodních partnerů.

Sloučení obou agentur mělo být jedním z hlavních úkolů nového šéfa agentury CzechInvest. Tím Kuba loni v srpnu jmenoval Mariana Piechu, který na MPO vedl odbor inovačního podnikání a investic. Nynější ministr průmyslu v demisi Jiří Ciencala ale Kubův plán pozastavil s tím, že o případném sloučení rozhodne až šéf resortu.

Potřebujeme vyvážet všude

Mezi další Mládkovy hlavní cíle v podpoře exportu na letošní rok patří i zlepšení fungování ekonomické diplomacie. Ta se má zaměřit více na země jako jsou Čína a Turecko.

Před zvyšováním počtu zahraničních obchodních zastoupení ČR dává Mládek přednost zefektivnění jejich činnosti. „Stát by se měl při podpoře exportu více angažovat v zemích mimo OECD, kde jsou možná i režimy, které ne zcela uznávají koncept lidským práv, ale my potřebujeme vyvážet všude,“ dodal.

Vývoj českého exportu za poslední 2 roky (v mld. Kč):

Zdroj: ČSÚ


Čtěte také:

Policie obvinila v kauze CzechInvestu bývalého člena vedení

CzechInvest zřídil anonymní linku pro hlášení korupce

Závislost českého exportu na Evropě klesá, i když pomalu

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web