Mzdové minimum v Česku roste, přesto zůstává nejnižší v regionu

Zítra se zvýší minimální mzda na 8500 korun. Z údajů evropského statistického úřadu Eurostat vyplývá, že i tak české platové minimum zůstane nejnižší v postkomunistickém středoevropském regionu. Ministerstvo práce a sociálních věcí další navýšení nechystá.

ilustrační foto
31.7.2013 7:01   |  

„O dalším zvýšení minimální mzdy se v současné době vzhledem k ekonomickému vývoji neuvažuje,“ říká tisková mluvčí rezortu Štěpánka Filipová.

Nová minimální mzda bude v přepočtu činit asi 328 eur. V sousedním Polsku dosahuje 377 eur, na Slovensku 338 eur, v Maďarsku 341 eur. Nízká úroveň české minimální mzdy v regionálním srovnání vynikne o to více, když se zohlední výše průměrných mezd. V rámci regionu má Česko dle údajů OECD nejvyšší průměrnou roční mzdu v paritě kupní síly. Následují Maďarsko, Polsko a nakonec Slovensko.

Zvýšení o pětistovku už v Česku vyvolalo pozdvižení na politické scéně. Pověřený šéf ODS Martin Kuba zvýšení označil za „klasické populistické ekonomické opatření“, podle něj povede k vyšší nezaměstnanosti a ODS by proto institut minimální mzdy raději zcela zrušila.

Nic takového ale v nejbližší době není pravděpodobné. Spíše ministerstvo práce a sociálních věcí ODS ještě více zarmoutí. Pracuje totiž na doplňující normě, jak zvýšit minimální výdělek i hendikepovaným: „Kompromisní řešení pro budoucnost se bude hledat u zdravotně postižených, jichž se zvýšení minimální mzdy od 1. srpna netýká,“ vysvětluje Filipová.


Čtěte také:

Po šesti letech vzroste minimální mzda - o pětistovku na 8500 korun

Ilona Švihlíková: Minimální mzda jako překážka pokroku

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web