Na českých aukcích se loni protočilo 854 milionů, chyběly superdrahé obrazy | E15.cz

Na českých aukcích se loni protočilo 854 milionů, chyběly superdrahé obrazy

Jan Stuchlík

K rekordní částce utracené na českých aukcích umění a starožitností se čeští sběratelé loni nepřiblížili. Celkem na dražbách utratili 854 milionů korun, což bylo o 92 milionů korun méně než v rekordním roce 2013. Loňský rok byl v tomto ohledu také horší než rok 2012, kdy se na aukcích protočilo 881 milionů korun.

Majitelé aukčních síní jsou však s výsledky spokojení. Za poklesem obratu totiž do značné míry stojí absence superdrahých obrazů, které se prodávaly v letech 2012 a 2013. Počet vydražených položek s hodnotou nad milion korun se propadl meziročně o 21 kusů, což byl pokles 13 procent. Průměrná cena dosažená v této cenové kategorii spadla o půl milionu korun na 3 miliony korun.

Na nákup deseti nejdražších děl by potenciální zájemce potřeboval 113 milionů korun. V rekordním roce 2012 se tato částka vyšplhala na 204 milionů korun. Tehdejší výsledek však zkreslil prodej Kupkova obrazu Tvar modré, za níž vítěz aukce nabídnul 55,75 milionů korun bez aukční přirážky.

„Možná se dostáváme do fáze, o níž se už nějakou dobu mluví, a sice, že na trhu přirozeně ubývá milionových děl,“ říká Robert Mečkovský, vedoucí projektu Art+, který dění na českém trhu s uměním sleduje. Ani jeden z obrazů se nedostal do historicky nejdražší desítky děl z českých aukcí, což se stalo poprvé za posledních deset let.

Nejdražším vydraženým dílem se loni stal obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou, za který na aukci Galerie Kodl kupec zaplatil 16,8 milionu korun. Jen o 480 tisíc korun zaostal v listopadové aukci stejné galerie obraz Sen od Toyen. Zajímavostí je, že do první desítky se dostaly i dva obrazy čínského malíře Čchi Paj-š‘. Za Šest krevet a Sedícího rybáře sběratelé dohromady zaplatili skoro 21 milionů korun.

Výpadek v nejdražší kategorii však loni nahradil růst děl ve středním cenovém segmentu od 100 tisíc do milionu korun. Počet vydražených položek vzrostl o 14 procent a celková suma se zvedla o 44 milionů na 288 milionů korun. „Střední segment znamená stabilitu trhu. V tomto ohledu byl loňský rok pro trh pozitivní,“ dodává Mečkovský.

Aukčním domům loni vévodila Galerie Kodl s obratem 180,25 milionů korun a 40 prodanými díly s cenou nad milion korun. Dvojkou loňského roku se stala aukční síň European Arts s obratem 130,74 milionu korun a třetí skončila s obratem 120,33 milionu korun 1. Art Consulting.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem