Na směny pracuje v Česku přes milion lidí. Jsme tak pátí v EU

Počet Čechů, kteří pracují na směny, se v posledních letech drží na stejné úrovni. Pracuje tak kolem 1,11 milionu lidí, což je zhruba 28 procent zaměstnanců. Česko tím v Evropské unii patří k zemím s nejvyšším podílem těch, co pracují na směny. V osmadvacítce je na páté příčce. Údaje vyplývají z analýzy Českého statistického úřadu.

Výroba
11.4.2014 16:54   |  

Nejvíc zaměstnanců ve směnném provozu je ve zpracovatelském průmyslu. Pracuje v něm 457 tisíc lidí. V obchodě se to týká 148 tisíc zaměstnanců a ve zdravotnictví a sociální péči 124 tisíc pracovníků. V prodeji a službách dělalo na směny 51 procent zaměstnanců. Týká se to také 16 procent úředníků a každého zhruba šestnáctého řídicího pracovníka.

Nejčastěji směnují mladí

Podle statistiků jsou v Česku rozdíly v podílu směnné práce žen a mužů mizivé. Mnoho žen totiž působí v obchodě, zdravotnictví a sociálních službách.

Nejčastěji na směny pracují lidé do 25 let. Z těchto nejmladších zaměstnanců směnují dvě pětiny. „Ženy v tomto věku pracují na směny výrazně častěji než muži,“ podotkli statistici.

Ve směnném provozu dělá 30 procent zaměstnanců mezi 25 a 29 lety a 27 procent mezi 30 a 34 lety. Podíl žen ve srovnání s podílem mužů v těchto věkových kategoriích klesá. Po pětatřicítce ale znovu ve směnování ženy vedou, a to až do důchodového věku.

Mezi lety 2002 až 2005 se podíl lidí, kteří v Česku chodili do práce na směny, pohyboval těsně pod hranicí 30 procent. Přes ni se přehoupl v roce 2006. Od roku 2007 byl kolem 28 či 29 procent. V roce 2012 činil 28,1 procenta.

V EU vede Chorvatsko

V osmadvacítce pracuje na směny v průměru 18 procent lidí. Česko tak patří v EU k přeborníkům ve směnné práci, skončilo na páté příčce.

Nejvíc se na směny pracuje v Chorvatsku. V roce 2012 mělo směny 34 procent tamních zaměstnanců. Ve Slovinsku a na Slovensku to bylo 31 procent lidí, v Polsku pak 30 procent.

Naopak nejméně dělají na směny Dánové. Takto pracuje jen pět procent z nich. Ve Francii a Belgii je to sedm procent zaměstnanců, v Nizozemsku osm procent. Například v Rakousku má směny 19 procent pracovníků a v Německu 17 procent.


Čtěte týden:

Příznivé počasí uspíšilo sezónní práce a snížilo nezaměstnanost

Twitter může předpovídat vývoj na trhu práce, tvrdí vědci

Německé firmy plánují v Česku nabírat nové zaměstnance


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web