Na výměnu kotle za nový může žadatel získat až 127 tisíc | E15.cz

Na výměnu kotle za nový může žadatel získat až 127 tisíc

Na výměnu kotle za nový může žadatel získat až 127 tisíc
Kotelna
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

Na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj mohou lidé získat dotaci až 127.500 korun. Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo první výzvu v objemu tří miliard korun, o dotaci pro občany mohou ode dneška žádat všechny kraje do 30. září. Na tiskové konferenci to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Takzvané kotlíkové dotace se mají na podzim propojit s programem Nová zelená úsporám (NZÚ).

Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet také bude na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti. Těch je hodně a budou mít pětiprocentní výhodu. „Je poměrně vysoká pravděpodobnost, že by žadatelé mohli v řadě případů mohli dosáhnout až na tu nejvyšší dotaci 85 procent z těch 150 tisíc korun,“ řekl Brabec.

„S výzvou se už seznamujeme. Radní budou příští týden schvalovat projektový záměr a poté musíme nachystat projekt a všechny povinné přílohy, abychom do 30. září mohli na MŽP podat žádost o dotaci na výměnu kotlů,“ řekla ČTK mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. Upozornila, že kraj zatím nemůže od lidí přijímat žádosti o dotaci.

80 tisíc kotlů

„Jakmile bude vše procesně v pořádku a schválené ministerstvem, výzvu i s pravidly včas zveřejníme,“ podotkla. Podmínkou pro získání dotace je, že v Olomouckém kraji musí být do konce roku 2018 vyměněno 1140 kotlů.

MŽP chce do roku 2020 vyměnit zhruba 80 tisíc starých kotlů, v rámci první výzvy minimálně 20.000 kotlů. Brabec zdůraznil, že největším problémem životního prostředí v Česku je zhoršená kvalita ovzduší. Právě to negativně ovlivňují lokální topeniště.

Dnes také skončila výzva v NZÚ, v níž pro rodinné domy bylo vyčerpáno 990 milionů. Ministerstvo chce totu možnost otevřít celoročně a spojit ji s kotli. „Pokud se člověk rozhodne podat žádost do NZÚ a zároveň do 'kotlíků', půjde na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí,“ doplnil ředitel fondu Petr Valdman. Je to podle něj výhodné pro zájemce, kteří chtějí dělat komplexní renovaci i výměnu zdroje.

Celkově devět miliard

Podle Brabce je v Česku stále 360 tisíc až 420 tisíc nejzastaralejších spalovacích zařízení, která nesplňují emisní parametry. Budou muset být vyřazeny do roku 2022. Jde o kotle na ruční přikládání první a druhé emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle třetí emisní třídy a vyšší, od roku 2018 jen kotle čtvrté emisní třídy a vyšší. Kontroly kotlů přímo v domácnostech má zajistit novela zákona o ochraně ovzduší, která je v mezirezortním připomínkovém řízení.

Kraje musejí splnit pro získání dotací několik podmínek, mezi ně patří například povinná emisní třída u všech kotlů. Naopak si mohou rozhodnout, jestli dotaci doplatí. Pak by investici mohli mít lidé zdarma. Prostřednictvím krajů chce ministerstvo na tuto akci vynaložit celkem devět miliard korun z unijních dotací a do roku 2020 vyhlásit celkem tři výzvy.

Splnění podmínek EK

Na nákup kotlů chce například přispět Ostrava, její primátor Tomáš Macura (ANO) řekl, že město přesnou výši dotace zatím nestanovilo. K žádosti o dotaci se připojí i Ústecký kraj. O 140 milionů korun na výměnu kotlů žádá i Liberecký kraj. Vyhlášení dotací přivítal také Český plynárenský svaz. Podle jeho předsedy Jana Valenty by v rámci nového balíčku na plynové kotle mohlo být pořízeno až 100 tisíc kotlů.

Podporu lidé dostanou na nové kotle na pevná paliva včetně uhlí a biomasy, na plyn, tepelná čerpadla, v kombinaci s instalací solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu TV a nově další mikroenergetická opatření u starších domů, které nejsou zatepleny, například zateplení střechy nebo půdních prostor. Právě to byla jedna z podmínek Evropské komise.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!