Na západě a severu Čech hrozí povodně, voda už místy vystoupila z břehů

aktualizováno Vytrvalý déšť zvedá hladiny řek v Čechách, povodně v současné době hrozí zejména na severu a západě území. Na čtyřech místech už platí třetí stupeň povodňové aktivity a v příštích hodinách bude stav ohrožení vyhlášen ještě na několika dalších řekách v Plzeňském kraji. V postižených regionech se proto scházejí povodňové komise. Podle předpovědi má pršet až do neděle.

V Plzeňském kraji se už některé řeky vylily z břehů
1.6.2013 18:22   |  

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) extrémní stupeň nebezpečí záplav hrozí vedle Plzeňského kraje i Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Povodňovou pohotovost, tedy druhý stupeň, meteorologové předpokládají ve Středočeském a Jihočeském kraji. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, očekávají v Praze a Královéhradeckém kraji.

V Plzeňském kraji byl už vyhlášen třetí povodňový stupeň na Klabavě v Nové Huti poblíž Plzně a na Radbuze ve Staňkově. Podle hydrometeorologického modelu se na něj brzy dostanou i Úhlava v Klatovech a na horním toku, Úslava ve Ždírci, Prádle i v Plzni-Koterově. Ostatní toky se budou přidávat a nejpozději do dnešního večera a v noci se také zvednou jejich průtoky na stav ohrožení. V Plzni už proto dělají první opatření, je například připraveno pytlování.

V Ústeckém kraji k třetímu stupni dosáhly hladiny Kamenice v Srbské Kamenici na Děčínsku a potoku Bystrá v Benešově nad Ploučnicí. Mandava ve Varnsdorfu je na druhém stupni povodňové aktivity, Labe, Bílina, Ploučnice a Flájský potok hlásí první stupeň.

Na velkou vodu se připravují i v Děčíně. Už v pátek tam uzavřeli pobřežní průjezd pod Tyršovým mostem a silnici do městské části Dolní Žleb, kde žije několik starousedlíků a jsou tam především rekreační objekty. Přípravy jsou i v sousedním Karlovarském kraji. Vodohospodáři tam začali více upouštět vodu z nádrže Skalka na Ohři u Chebu, kde platí druhý povodňový stupeň.

Mírně stoupají i hladiny ve středních Čechách. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, tam byl vyhlášen na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a v Černošicích. Meteorologové ráno varovali, že toky v povodí Berounky se můžou rozvodnit kvůli podmáčené půdě. Bdělost platí na Vltavě ve Vraňanech na Mělnicku, v Praze a na Berounce v Berouně.

Hladina Vltavy v Praze se zatím drží na prvním stupni, voda už přesto zaplavila náplavku. Meteorologové navíc očekávají další vzestup hladiny. Večer bude zastavena lodní doprava v centru města, bude spuštěn protipovodňový uzávěr u podchodu do Divadelní ulice a budou postaveny protipovodňové zábrany ve Zbraslavi.

Voda už napáchala první škody

Už v pátek se voda prohnala ulicemi v Hostouni na Domažlicku. Které po hodinovém prudkém dešti zaplavilo bahno sklepy domků, garáže a zahrady. Obec, v níž byly kvůli průtrži mračen zasaženy na dvě desítky domů, se nyní připravuje na další přívaly vody.

Počasí v Česku ovlivňuje tlaková níže nad střední Evropou. Na severu a v západní polovině Čech bude déšť místy trvalý a vydatný. Od sobotního do nedělního odpoledne se předpokládají v této oblasti srážky od deseti do 40 milimetrů, na horách ojediněle až 70 milimetrů.

Policie od rána pátrala po ztraceném vodákovi, jehož prázdný kajak i s osobními věcmi se našel v pátek večer mezi Plzní a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy. Kvůli počasí ale musela akci přerušit. „Vzhledem k aktuálnímu stavu vodního toku nebylo možno využít veškerou techniku, vše bylo, bohužel, negativní,“ uvedla policejní mluvčí Hana Štefflová.


Čtěte také:

Pražské metro podle odborníka zcela před povodní ochránit nelze

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web