Náčelník generálního štábu Picek příští rok skončí

22.10.2011 9:21   |  

Čtyřiapadesátiletý náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek potvrdil, že v příštím roce odejde do civilu. V říjnu mu totiž skončí kontrakt, který s armádou podepsal. Ve vojenské kariéře nechce pokračovat, informují Lidové noviny.

O Pickově odchodu se spekulovalo již loni, kdy se změnilo vedení ministerstva obrany a do jeho čela usedl Alexandr Vondra (ODS). Ten ale nakonec Picka ve funkci podržel, potřeboval jej prý k sestavení Bílé knihy, výhledu armády pro další roky. „Spolupráci s Vlastmilem Pickem hodnotím dobře,“ řekl deníku Vondra.

Ministra tak čeká hledání nového muže pro vedení českého vojska. „Nového náčelníka navrhnu vládě po konzultaci s prezidentem. Zkušené generály, kteří do této funkce dospěli, určitě máme,“ sdělil LN Vondra. V tuto chvíli se mezi vojáky spekuluje zejména o někom ze čtyř současných Pickových zástupců ve velení armády.


Čtěte také: Sečteno a podtrženo: české letouny CASA jsou nejdražší na světě


Podle nepsaného pravidla může jednoho kandidáta navrhnout sám Picek. „V hlavě mám svého favorita, ale o jméno se s vámi nepodělím,“ řekl deníku. Sám se prý za rok ještě do důchodu nechystá, přestože by v šestapadesáti letech mohl. Chce pracovat, o konkrétních možnostech či pracovních nabídkách se zatím nezmínil.

Vlastimil Picek vystudoval vojenskou akademii v Brně, poté působil u spojovacího vojska a na generálním štábu. Náčelníkem generálního štábu české armády jej prezident Václav Klaus jmenoval v březnu 2007. Mezi kandidáty na jeho řízení byl Picek ale již v roce 2003.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web