Navzdory kritice ombudsmanky míří uprchlíci do zařízení v Bělé

Uprchlíci s dětmi by kvůli špatným podmínkám neměli být v detenčním centru v Bělé-Jezové, tvrdí krajské soudy i ombudsmanka.

Děti běženců v Bělé nechápou, proč by měly pobývat
za žiletkovým plotem s policejním dozorem
20.10.2015 7:17   |  

Ministerstvo vnitra přesto vyhradilo toto zařízení právě pro ně a začalo je tam převážet. „Před deseti dny převezlo zhruba osmdesát cizinců – rodin s dětmi – do Bělé,“ uvedla právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům Eva Drhlíková.

Rodiny tam putovaly ze zařízení v Zastávce u Brna, jež je i podle soudů vhodnější. Sloužit by ale mělo jen jako přijímací středisko se vstupní procedurou. Připravené by mělo být na uprchlíky, kteří přijdou na základě kvót.

Podmínky horší než ve věznicích

„Zatím je tam ale kapacita, aby v něm mohly rodiny s dětmi pobývat. Mohly by být i v jiném zařízení, které by pro děti nebylo traumatizující,“ uvedla právnička Linda Janků.

Podle ombusdmanky žijí děti v Bělé hůř než vězňové a nyní by tam neměly být umisťovány. Obdobně rozhodl v říjnu Krajský soud v Praze v případě syrské rodiny. Cizinecká policie podle něj chybovala, když nebrala ohled na podmínky v Bělé a nezvážila alternativy, kam rodinu umístit.

Vnitro tvrdí, že k nelegálním běžencům musí přistupovat stejně, ať mají, či nemají děti. V detenčním centru jsou prý standardní podmínky. Ty by se snad zlepší díky nově otevíraným zařízením.


Čtěte také:

Zeman výroky o uprchlících straší veřejnost, myslí si čeští politici

Česká debata o migraci by Západ šokovala, míní mediální expert

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Autobusoví řidiči chtějí stupňovat protesty, hrozí i neomezenou stávkou

Autobusoví řidiči chtějí stupňovat protesty, hrozí i neomezenou stávkou aktualizováno

Řidiči veřejné autobusové dopravy začali chystat protestní akce kvůli nízkým platům. Protesty budou stupňovat a mohou vyvrcholit neomezenou stávkou. Požadují stanovení nejnižší… více

Komerční prezentace

businessinfo.cz

Mobilní web