Nechci protahovat tlak na Zemana, řekl šéf vojenské kanceláře a odstoupil | E15.cz

Nechci protahovat tlak na Zemana, řekl šéf vojenské kanceláře a odstoupil

Nechci protahovat tlak na Zemana, řekl šéf vojenské kanceláře a odstoupil
Náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc, který přišel loni na podzim o bezpečnostní prověrku, dnes rezignoval na svou funkci. Poznamenal, že Pilc i nadále považuje rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu o odebrání své bezpečnostní prověrky za nezákonný, nechce ale prodlužovat stav, ve kterém je Miloš Zeman "kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku".

Novým šéfem vojenské kanceláře dnes prezident jmenoval brigádního generála Jana Kašeho. Na svém twitterovém účtu to oznámil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Kaše dosud vedl armádní Agenturu komunikačních a informačních systémů.

Pilc o prověrku přišel na konci loňského listopadu. Proti rozhodnutí podal rozklad k řediteli NBÚ, neuspěl ale ani s ním. Minulý týden se proto obrátil správní žalobou na soud. Podle spekulací v tisku mohou za jeho případem stát spory ve Vojenském zpravodajství (VP). Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z VP. Zpráva VP pak prý poukázala například na Pilcovy vazby na Rusko.

Prezident Miloš Zeman posléze řekl, že Pilc bude muset ve funkci skončit, protože prověrku na rozdíl od kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Později ale řekl, že si nejprve prostuduje všechny dokumenty a až poté o osudu Pilce rozhodne.

Okamžitá rezignace

Šéf vojenské kanceláře se podle Pilcova právního zástupce Daniela Voláka rozhodl rezignovat dnes s okamžitou platností. „Generálmajor Pilc nadále považuje postup NBÚ ve svém případu za nezákonný. Nepřeje si však prodlužovat stav, kdy je prezident republiky kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku,“ uvedl Pilc.

Dodal, že generál svým rozhodnutím nehodlá ustoupit těm, „kteří nezákonným odebráním bezpečnostní prověrky chtěli dosáhnout jeho profesní likvidace“ a trvá na podané žalobě vůči NBÚ. „Právě tato žaloba a projednávání případu u soudu by pravděpodobně vystavilo hlavu státu dalším konfrontacím. Tomu se můj klient rozhodl svou rezignací předejít,“ uvedl Volák.

Generál Kaše je odborník na spojovací vojsko a informační systémy
Datum a místo narození: 9. listopadu 1959, Domažlice
Vzdělání: maturoval na vojenské střední škole v Novém Městě nad Váhem (1978), poté vystudoval automatizované systémy velení a řízení na tehdejší Vojenské technické akademii v Brně (1984); absolvoval postgraduální studium na pražské VŠE (1991) a také několik studijních pobytů na vojenských školách v zahraničí (Německo, Itálie, USA)
Současná hodnost a funkce: brigádní generál (od června 2009), ředitel armádní Agentury komunikačních a informačních systémů
Kariéra: začínal jako velitel čety, poté byl analytikem systémových projektů; mezi roky 1985 a 2003 působil na generálním štábu, mj. vedl oddělení výstavby informačních systémů, odcházel jako zástupce náčelníka sekce velení a řízení; v roce 2004 působil jako bezpečnostní ředitel ministerstva obrany, poté byl dva roky poradcem u kontaktního velvyslanectví NATO v Tel Avivu; od června 2007 do prosince 2009 byl náčelníkem spojovacího vojska, poté rok vedl styčnou kancelář NATO v Bělehradě; v roce 2011 se vrátil na ministerstvo obrany, nejprve byl ředitelem sekce komunikačních a informačních systémů, od roku 2013 pak vede Agenturu komunikačních a informačních systémů
Rodina: ženatý, má dceru
Ostatní:

- Mluví anglicky, německy a rusky.
- Je odborníkem na spojovací vojsko a informační systémy. Agentura, kterou dosud vedl, odpovídá za koncepci, výstavbu a rozvoj spojovacího vojska a za rozvoj a provoz komunikačních a informačních systémů české armády.
Pilc má dlouholetou praxi u vojenské tajné služby a diplomacie
Datum a místo narození: 22. září 1968 v Karviné
Vzdělání: Vojenské gymnázium v Opavě; Vysoká vojenská škola pozemního vojska ve Vyškově (1987-1991)
Hodnost: brigádní generál (od května 2010)
Kariéra: po absolvování vysoké školy sloužil v československé armádě nejprve jako velitel skupiny; v letech 1992 až 1993 se zúčastnil mise UNPROFOR v tehdejší Jugoslávii; po návratu do Česka působil jako velitel skupiny speciálního průzkumu (1993-1997) a po absolvování dvouletého kurzu nastoupil k Vojenskému zpravodajství (VZ, 1999-2001); v letech 2001 až 2006 působil jako vojenský přidělenec v Rusku; po návratu do ČR opět působil ve Vojenském zpravodajství, kde v letech 2007 až 2009 řídil odbor vojenské diplomacie; od září 2009 byl zástupcem ředitele VZ; od června 2013 do předloňského října byl pověřen řízením VZ; koncem roku 2014 jej ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přeložil do personální pravomoci hlavy státu a loni v lednu byl jmenován náčelníkem vojenské kanceláře prezidenta republiky.
Ostatní:

- V červnu 2013 byl Pilc pověřen vedením VZ, neboť ředitel VZ Milan Kovanda byl dočasně zproštěn výkonu funkce (Kovanda spolu se svým předchůdcem Ondrejem Páleníkem a bývalým zpravodajcem Janem Pohůnkem byli obviněni v kauze údajného zneužití příslušníků vojenské tajné služby ředitelkou kabinetu premiéra Petra Nečase Janou Nagyovou, nyní Nečasovou). Pilc VZ řídil až do jmenování nového ředitele Jana Berouna 20. října 2014.
- Kvůli kauze údajného zneužití VZ byl Pilc koncem září 2014 vypovídat na policii. Podle informací z tisku Pilc vypověděl, že o sledování bývalé manželky premiéra Nečase vojenskými zpravodajci nic nevěděl.
- O tom, že Pilc přišel o bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, informovaly Lidové noviny loni v prosinci. Odebral mu ji Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Pilcovi podle listu uškodila aféra kolem Jany Nagyové. Prezident Zeman poté prohlásil, že bude muset Pilce časem odvolat. Pilc poté podal proti odebrání prověrky rozklad k řediteli NBÚ Dušanu Navrátilovi. Navrátil letos v březnu potvrdil původní rozhodnutí úřadu a rozklad zamítl.
- Pilc nedávno oznámil, že se kvůli odebrání prověrky obrátil na soud. Navrhuje zrušení rozhodnutí o odejmutí prověrky, během procesu byla podle advokáta porušena Pilcova základní práva.
- Pilc je držitelem řady vojenských vyznamenání, mimo jiné Medaile AČR II. stupně či Záslužného kříže ministra obrany ČR III. stupně.
- Hovoří anglicky a rusky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!