Nové dělení daní: stát chce přidat nejchudším obcím

3.6.2011 6:45   |  

Nejbohatší města zchudnou, nejchudší obce zbohatnou. Léta se táhnoucí debata o tom, zda stát spravedlivě rozděluje daně, už má konkrétní odpověď. Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o rozpočtovém určení daní a ta jasně říká: Praha, Plzeň, Ostrava a Brno přijdou o část dosavadních příjmů.

„Čtyři velká města byla přeplácena. Neumím to hájit, a nebudu to hájit,“ prohlásil při představování návrhu šéf státní pokladny Miroslav Kalousek (TOP 09). Počítá s tím, že obrana velkých měst bude urputná. S jejich primátory už se jednou sešel, a jak říká, jejich přístup k novele pochopitelně není pozitivní.

V novém systému přerozdělování daní by tato čtyři města dohromady přišla zhruba o pět miliard korun, přes šest tisíc obcí by si polepšilo o 13,5 miliardy korun. Počáteční ztrátu by městům kompenzoval stát dotacemi. Například Praha, jejíž celkové příjmy činí kolem 41,5 miliardy, by dostala v prvním roce dvě miliardy, ve druhém 1,4 a dále 0,9 a 0,6 miliardy korun. V pátém roce už by si musela poradit sama. U ostatních měst by byly kompenzace nižší. „Jednat budu o novele se všemi čtyřiadvaceti primátory,“ slíbil Kalousek. Setkání se má uskutečnit 13. června.


Čtěte také: Obce nesouhlasí se změnami programu Zelená úsporám


Diskuze nad novým návrhem nebude jednoduchá. Například ostravský primátor Petr Kajnar je přesvědčen, že stát se hodlá k velkým městům zachovat macešsky. „Ohrožená“ města vyzval ke společnému postupu a ráznému odmítnutí připravované novinky. Pražská vláda ODS a ČSSD má dokonce odmítnutí změn rozpočtového určení daní zapsáno v koaliční smlouvě.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web