Novela má ochránit vodní díla před církevními restitucemi

Ministerstvo zemědělství se obává, že by stát v rámci církevních restitucí mohl přijít o důležitá vodní díla jako přehradní a protipovodňové hráze a rybníky včetně zatopené plochy v řádu stovek milionů.

 Rybníky v okolí Lázní Bohdaneč
6.1.2014 6:57   |  

Důvodem je nový občanský zákoník a zásada „stavba ustupuje pozemku“, podle nichž jsou trvalé stavby součástí pozemků a nebude možné, aby stavba a pozemek měly jiného majitele. Při navrácení půdy církvím by tak na ně mohla přejít i některá vodní díla, jejichž provoz má zásadní význam pro okolní obce.

Podle ministerstva občanský zákoník situaci neřeší zcela jednoznačně. Úřad proto na poslední chvíli mandátu ministra v demisi Miroslava Tomana poslal do mezipřipomínkového řízení novelu vodního zákona, která by jasně stanovila, že vodní díla jsou samostatnými stavbami, které nejsou součástí pozemků. Princip sloučení vlastnictví půdy a staveb by tak u nich neplatil, stejně jako je to podle nového občanského zákoníku u inženýrských sítí.

„Jde o snahu vyřešit problém s vodními díly nacházejícími se na cizích pozemcích, u kterých je sporné, zda jsou samostatnou věcí, nebo jsou součástí pozemku, na kterém se nachází, a to s ohledem na povinnosti, které jsou vlastníkům těchto vodních děl uloženy ve veřejném zájmu vodním zákonem,“ řekla mluvčí rezortu Dana Večeřová.

„Novelu vítáme. Obdrželi jsme asi čtyřicet žádostí o církevní restituce,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Termín pro podání připomínek končí 15. ledna, pak novelu projedná vláda a půjde do parlamentu.


Čtěte také:

Církve chtějí vrátit sedmdesát tisíc pozemků. Přibývají nové žádosti

Překvapení na závěr. Olomoucké arcibiskupství chce vrátit zámek v Kroměříži

Sloučení pozemku a stavby může ohrozit hypotéku

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu Fotogalerie

Německý energetický koncern Siemens pozastaví všechny plánované investice do větrné energie ve Velké Británii. Firma chce počkat, až bude jasné, jakou podobu dostanou vztahy… více

Komerční prezentace
Mobilní web