O investice v Lázních Kyselka se zajímá čínská CEFC, oznámil Zeman

aktualizováno Čínská společnost CEFC zvažuje investici do zchátralých lázní Kyselka na Karlovarsku, řekl na dnešním setkání s občany v Chyších to řekl prezident Miloš Zeman. Pro o. p. s. Lázně Kyselka je to překvapením. CEFC v Česku už vstoupila na trh odkoupením některých společností, včetně fotbalové Slavie Praha.

Miloš Zeman
9.3.2016 18:02   |  

O zájmu čínských investorů o lázeňství a památky mluvil Zeman už dříve, zatím ale nebyl konkrétní. „Dokud není podepsaná příslušná dohoda, nemůžeme ani naznačovat. Mohu ale říci, že společnost CEFC zvažuje investici v lázních Kyselka. Ale jestli toto zvažování povede k tomu, že svůj repertoár doplní i o lázně, to zaručit nemůžu. Záleží na tom, když se tam přijedou podívat a zjistí v jakém je to stavu, zda je ta ochota přejde nebo nepřejde,“ řekl Zeman.

Informace o zájmu čínských investorů ale překvapila Vladimíra Lažanského, předsedu správní rady o. p. s. Lázně Kyselka, která se snaží o záchranu cenného památkového bloku domů v Kyselce.

Lažanský: … naším cílem je Lázně Kyselka zachránit památkářsky

„Já jsem byl trochu překvapen, protože naším cílem je Lázně Kyselka zachránit památkářsky. My si neumíme představit, že by Lázně Kyselka se staly developerským projektem nebo něčím, co by sloužilo na business. My je chceme citlivě opravit a dám jim nějaký smysl. Udělat z toho turistický cíl, udělat z toho z části muzeální záležitost, opravit restauraci. A my bychom si je také chtěli ponechat. Já razím heslo: Jednou o.p.s., navždy o.p.s,“ řekl Lažanský.

Lázně Kyselka opravuje o.p.s. Lázně Kyselka s pomocí dotací z ministerstva kultury, Karlovarského kraje a sponzorů, a to hlavně ze strany Karlovarských minerálních vod, které na neziskovou organizaci převedly i nemovitosti, které firma vlastnila. Jenže stav někdejších lázeňských objektů byl už na hranici devastace a jejich záchrana postupuje pomalu.

Čínské nákupy

Společnost CEFC nedávno získala například 60 procent ve fotbalovém klubu Slavia Praha, podíl v letecké společnosti Travel Service, ve firmě Pivovary Lobkowicz Group, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit.

Čínská společnost CEFC China Energy Company Limited působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.


Čtěte také:

Čínská CEFC pokračuje v tažení Českem. Spolu se Šímáněm koupila fotbalovou Slavii

Čínská CEFC pokračuje v nákupech, získá luxusní hotel v Praze

Autor: čtk;

Komentáře

Čtěte také

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Asociace exportérů mezi svými členy zatím žádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje. Na pojistku proti silné koruně je podle exportérů i analytiků zatím brzo. více

Komerční prezentace
Mobilní web