Obce posílily v boji proti hazardu, smí regulovat automaty

14.6.2011 17:13   |  

Obce mohou vyhláškami regulovat videoloterijní terminály, tedy centrálně řízené výherní automaty. Vyplývá to z verdiktu Ústavního soudu, na který se obrátilo město Chrastava. Tamní radnice se právě vyhláškou snažila hazard v obci dostat pod kontrolu. Dosud terminály povolovalo jen ministerstvo financí, což samosprávy kritizovaly.

Z nálezu podle jeho prvních interpretací účastníků řízení vyplývá, že povolování terminálů bude mít od nynějška dvojí režim. Ministerstvo financí terminál může povolit, ale obec stanoví přípustné umístění.

„Obce mohou na svém území rozhodovat o umístění jak klasických výherních hracích přístrojů, tak aktivních videoloterijních terminálů,“ řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek. „Je přirozeným právem samosprávy hovořit do toho, co na jejím území bude umístěno, provozováno, pokud to ohrožuje veřejný pořádek,“ doplnil Langášek. Soud podle něj ale nyní neřešil, jestli obce mohou terminály zakázat úplně.

„Ministerstvo financí vítá každé rozhodnutí, které bude jednoznačné a které jasně definuje pravomoci obcí. Usnadní to náš postup při rozhodování o vydávání povolení,“ řekl mluvčí resortu financí Ondřej Jakob. Zároveň připomněl, že už loni v srpnu úřad předložil změnu zákona, která obcím pravomoci v případě terminálů rozšiřovala. Nyní je norma ve sněmovně.


Čtěte také: Praha by mohla mít lokality vyhrazené pro hazard


Nelogické rozdělení na klasické výherní automaty a videoterminály?

Ministerstvo vnitra, které navrhlo zrušení vyhlášky, zastává názor, že terminál má jiné technické vlastnosti než normální automat. Proto se na něj prý vztahuje rozdílný povolovací režim. Terminály jsou na rozdíl od běžných automatů připojené přes internet k centrálnímu serveru, který generuje náhodná čísla a řídí průběh hry. Chrastava tvrdí, že podstata obou přístrojů je totožná, někdy je dokonce pro laika těžké rozeznat terminál od běžného automatu.

Chrastavský starosta Michael Canov označil dnešní nález za triumfální vítězství. „Je to triumf pro všechna města v České republice, tím je vyřešen problém,“ řekl Canov. Věří tomu, že se městu na základě nového nálezu podaří vytlačit z Chrastavy i nyní povolené terminály.

Názor města podpořil i ombudsman Varvařovský. Potěšilo jej, že nad technickými definicemi převážily u soudu úvahy o podstatě terminálů. „Technika jde takovými kroky, že bude vymyšleno zase něco jiného, co bude brát lidem peníze z kapes. Filozofie postavená na technických definicích mi proto jako právníkovi i člověku vadí, protože smysl těch zařízení je stejný,“ uvedl Varvařovský.

Starostové: příjmy města nevyváží problémy s růstem kriminality

Ministerstvo financí provoz jednotlivých videoloterijních terminálů povolovalo až na deset let. Město si podle Canova nechce „hrát na prohibici“ a vymýtit všechny automaty. „Nechceme ale ve městě klasické herny,“ uvedl Canov. Automaty mají podle něj vliv na růst kriminality. „Známe konkrétní případy lidí, kteří na těch videoterminálech prohrají za chvilku všechno,“ řekl starosta.

Canov před soudem kompetenci ministerstva financí zpochybňoval také listinným důkazem, podle kterého si základní posudek o videoloterijních terminálech před lety objednal tehdejší šéf Sazky Aleš Hušák. Zhotovitelem byl Jaroslav Zachariáš, tehdejší děkan právnické fakulty v Plzni. Úkoloval jej šéf sázkařské lobby, uvedl Canov, podle kterého se ministerstvo financí podle posudku řídilo.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web