Obrana zatím nové pušky nekoupí, neobstály v testech

aktualizováno Ministerstvo obrany zrušilo smlouvu na nákup pušek pro přesnou střelbu na vzdálenost 600 metrů, nové zbraně neobstály v zátěžových testech. Šlo o obchod za zhruba 100 milionů korun, píšou Lidové noviny (LN). Společnost Meopta, která tento tendr vyhrála, zbraně vrátila americkému výrobci.

 Česká armáda si měla pořídit pušky Sig Sauer 716 (na obrázku)
24.10.2014 12:13   |  

„Srpnové kontrolní zkoušky prokázaly, že pušky nedisponují deklarovanou životností hlavně a vykazují vyšší poruchovost. Z těchto důvodů jsme 26. září odstoupili od kupní smlouvy,“ řekla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

List dodává, že nákup nových pušek měl jednak srovnat používanou ráži se standardem Severoatlantické aliance, ale hlavně nahradit dnes používané sovětské pušky Dragunov konstrukčně vycházející ze 60. let. Ministerstvo podle mluvčí předpokládá opakované vyhlášení zakázky, dosud prý o tom ale nebylo definitivně rozhodnuto.

Údajně šlo o americkou pušku Sig Sauer 716. Generální ředitel Meopty Přerov Vítězslav Moťka řekl, že v kontrolních zkouškách nevyhověla střelná zbraň, naopak optické přístroje z produkce Meopty byly v pořádku. „Meopta proto zbraně nenakoupila. Pokud bude tendr vyhlášen znovu, tak se ho chceme zúčastnit,“ uvedl.

Pušky měly nahradit výzbroj vycházející ze 60. let

Nákup nových pušek měl jednak srovnat používanou ráži se standardem Severoatlantické aliance, ale hlavně nahradit dnes používané sovětské pušky Dragunov konstrukčně vycházející ze 60. let. Ministerstvo podle mluvčí předpokládá opakované vyhlášení zakázky, dosud prý o tom ale nebylo definitivně rozhodnuto.

LN píšou, že resort podepsal kontrakt na 238 pušek za 98,3 milionu korun letos v březnu se společností Meopta Systems. Součástí dodávky měly být i denní a noční optoelektronické zaměřovače, soupravy náhradních dílů a nářadí pro údržbu


Čtěte také:

ČSSD vymění náměstka na obraně

Národní zbrojařské obrození: Česko opět patří ke špičce

Česká zbrojovka chce dodat pušky do Francie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web