Odchody lékařů do důchodu přinesou problém, ministerstva chtějí více mediků | E15.cz

Odchody lékařů do důchodu přinesou problém, ministerstva chtějí více mediků

Odchody lékařů do důchodu přinesou problém, ministerstva chtějí více mediků
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

Adéla Čabanová

Během pár let budou v Česku chybět tisíce lékařů, varuje rezort zdravotnictví. Lékařské obory mají podpořit dotace pro mediky.

Stárnutí lékařů může během pár let přinést velký problém. Podle analýzy Ústavu zdravotnických informací a statistiky se dá očekávat mezi lety 2018 a 2022 významný propad počtu lékařů kvůli odchodům do důchodu. „Čekáme problém se zajištěním stávající sítě zdravotních služeb do tří čtyř let,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Je třeba navýšit počty lékařů o zhruba 1500 až 2500 úvazků,“ dodal.

Adéla Čabanová: Nedostatek lékařů? Záleží, jaké si kdo klade otázky

Jak potvrdila ministryně školství Kateřina Valachová, počty mediků bude už od příštího akademického roku podporovat speciální dotační program. „Lékaře zařazujeme do prioritních profesí,“ uvedla. V nemocnicích je už dnes problém při zajištění nočních služeb. Mimo jiné i proto, že zastupitelnost lékařů různých odborností je malá. Němeček proto navrhoval snížit počet specializačních oborů, nakonec ale přistoupil na kompromis, který podle kritiků velkou změnu nepřinese.

Místo snížení počtu základních oborů ze 46 na 29 jich má být 43. „V aktuálním návrhu nevidím zásadní zlepšení,“ uvedl viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. Nahraditelnost lékařů se podle něj může spíš zhoršit. Aktuální návrh totiž obsahuje možnost dalšího rozdrobení funkčními kurzy. Navíc rušit jen tři obory bude těžko obhajitelné. Proti sloučení se vzděláváním nemocničních pediatrů protestují praktičtí lékaři pro děti a dorost.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!