Ovčáček: Výzva vědců k toleranci vůči uprchlíkům jen rozdělí společnost | E15.cz

Ovčáček: Výzva vědců k toleranci vůči uprchlíkům jen rozdělí společnost

Ovčáček: Výzva vědců k toleranci vůči uprchlíkům jen rozdělí společnost
Uprchlíci v Řecku
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zkritizoval výzvu stovek českých vědců k toleranci vůči uprchlíkům. Text podle něj prohlubuje příkop mezi českou společností a takzvanými elitami. Výzvu nazvanou Vědci proti strachu a lhostejnosti dosud podepsalo přes 1500 osobností. Petici podpořily také stovky lidí mimo akademickou obec.

Podle bývalé předsedkyně Akademie věd, biochemičky Heleny Illnerové, je výzva nejslušnějším vyjádřením, jak by se česká společnost měla chovat. To znamená - chápat cizince jako lidi, kteří mají svou vlastní důstojnost. Je to obecná výzva k návratu k lidství a solidaritě, řekla.

„Dovolím si se svolením pana prezidenta v této věci sdělit svůj osobní názor,“ uvedl svou reakci Ovčáček. „Tato aktivita pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností,“ řekl mluvčí Hradu na adresu vědců. Nejlepší odpovědí na petici je podle něj parafráze jejího obsahu. „Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení,“ prohlásil Ovčáček.

Podle Jungwirtha se zdá, jako by Ovčáček svým prohlášením sledoval nějakou osobní agendu. Vědci se prý snaží, aby se česká společnost chovala dospěle, ať už je někdo intelektuálem nebo není. Cílem výzvy podle něj je, aby lidé mysleli a řešili problémy racionálně. „A nenechat se hnát emocemi, jako to dělá pan prezident, když dává do jednoho pytle Klokánky a imigranty. To je přesně to, proti čemu my jsme. A to, co rozděluje společnost, protože pan prezident rozděluje společnost. My se ji naopak snažíme sjednotit kolem racionálního cíle a myšlení,“ reagoval Jungwirth.

Iniciativu podpořily také více než tři stovky lidí mimo vědeckou sféru. Z veřejně známých osobností se připojili kardinál Miloslav Vlk, slovenský sociolog a někdejší disident Fedor Gál, spisovatel Ota Filip nebo psycholog Dalibor Špok.

Téma: Migranti prověřují míru xenofobie v zemích Visegrádu

Signatáři výzvy se ohrazují proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu. Vědci vyzývají politiky, aby při přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Žádají je také, aby nezneužívali cizí neštěstí k hromadění levných politických bodů. Na média apelují, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku. Veřejnost žádají mimo jiné o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat.

Výzvu podpořili vědci napříč obory, mimo jiné i ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší, teolog Tomáš Halík, divadelní kritik Vladimír Just, historik Jan Rychlík, literární historik Martin C. Putna a filozof Jan Sokol.

Proti přijímání uprchlíků z jihu je většina Čechů. Z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že tento názor má víc než 70 procent obyvatel Česka. Podle akademiků je příčinou obav ve velké míře strach z neznámého.

Řekové situaci migrantů chápou, bojí se ale odlivu turistů

Lenka Klicperová: Strach jménem uprchlík

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!