Policejní dokument: Nagyová tlačila na Nečase, aby se rozvedl

E15 exkluzivně Týdeníku Euro a serveru E15.cz se podařilo z policejních zdrojů získat dokument o zahájení trestního stíhání. V něm se lze mj. dočíst, že pravá ruka premiéra Nečase, Jana Nagyová, na premiéra tlačila, aby se rozvedl. K tomu podle vyšetřovatelů využila nezákonného sledování osob z premiérova okolí. Hantýrku odposlechových kauz Nagyová obohatila o psí terminologii - o objektech sledování hovořila jako o „psech“ či „žrádle pro psy“.

Policisté přivádějí 14. června zadrženou nejbližší spolupracovnici premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou na policejní služebnu v ostravské Masné ulici. Ostravský okresní soud rozhodne o vazbě.
14.6.2013 14:35   |  

Z dokumentu je patrné, jak celá kauza vznikla, a že je její vyšetřování postaveno na odposleších telefonů. Nagyová řešila sledování manželky premiéra a svých dvou podřízených. Z textů je patrný i charakter jejího vztahu k premiéru Petru Nečasovi.

Nagyová si podle policie sledování Radky Nečasové a dalších osob objednala u Vojenského zpravodajství z osobních pohnutek, tvrdí policie. Měla se dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení. Hrozí jí až 5 let vězení.

Policie ze sledování premiérovy ženy dále viní bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a dalšího příslušníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka. Páleníka obvinili ze zneužití pravomoci, muž vinu odmítá. Podle jeho advokáta Tomáše Sokola z usnesení o zahájení trestního stíhání také vyplývá, že se činu dopustil koncem roku 2012.


Největší politický skandál v historii samostatného Česka sledujte online na E15.cz


Podle odposlechů hovorů Nagyové s Nečasem Nagyová na premiéra tlačila, aby se s manželkou rozvedl. „Za motiv jednání je považována snaha Nagyové zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s premiérem, k čemuž mohlo přispět zjištění, že řidič Nagyové Jiří Pertl často se služebním vozidlem přijíždí k budově Úřadu vlády (Hrzánskému paláci), momentálnímu bydlišti předsedy vlády, a dále zabránit spekulacím o majetkových poměrech Jany Nagyové,“ uvádí policie v dokumentu.

Pošleme jim "žrádlo pro psy"

Z obsahu telefonických hovorů a SMS Nagyové vyplývá, že aktéři komunikaci vedli v „konspiračním“ duchu, kdy používali termíny jako „pejsci“, „žrádlo pro psy“, „venčení psů“ apod. Například v jednom z hovorů Nagyová informuje šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula o rozhovoru s Kovandou a jeho požadavku na obrazový materiál. „Z kontextu hovorů je zřejmé, že ‘žrádlem pro psy‘ jsou míněni Jiří Pertl (řidič Úřadu vlády) a Alena Hegerová (zaměstnankyně Úřadu vlády) a obrázky ‘žrádla pro psy‘ jejich fotografie,” uvádějí ve spisu vyšetřovatelé.

Nečas v úterý oznámil, že se po více než 25 letech trvání manželství rozvádí s manželkou Radkou.

Zahájení trestního stíhání proti Janě Nagyové a dalším v kauze nelegálních odposlechů. by E15online

K Nagyové policii navedlo sledování pražských kmotrů

K odhalení údajné trestné činnosti kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové se policisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky či Iva Rittiga a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kterého policie podezírala ze zneužití pravomoci.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil trestní řízení 6. ledna 2012. Grygárka „společně s dalšími úředními osobami“ podezíral ze zneužití pravomoci, které mělo spočívat v úmyslném nesplnění jeho pracovní povinnosti. Zároveň prověřoval podezření z trestného činu sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti, kterých se měli dopustit Janoušek, Hrdlička, Rittig, Jiří Toman a další osoby jako organizovaná zločinecká skupina.

Na konci listopadu policisté úkony trestního řízení rozšířili. Při prověřování těchto podezření totiž údajně zjistili, že premiérova spolupracovnice Nagyová iniciovala protiprávní sledování jeho manželky a následně toto sledování usměrňovala.

Kauzu od samého počátku dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, kam věc z Prahy přesunulo Nevyšší státní zastupitelství právě kvůli tomu, že pražského žalobce Grygárka policie podezírala z trestné činnosti. Při čtvrteční razii policisté podle informací ČTK zasahovali právě i u Grygárka.

Více informací se dočtete v pondělním vydání týdeníku Euro.


K aféře dále čtěte:

Policie: Zabavili jsme 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata

Klaus: Je to „přestřelený tyátr“

Autor: Jan Hrbáček

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web