Policie navrhla obžalovat osm lidí z daňových úniků za stovky milionů

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) v těchto dnech navrhl obžalovat osm lidí, kteří podle kriminalistů zkrátili při obchodech s pohonnými hmotami stát na dani z přidané hodnoty o přibližně 813 milionů korun. Trestné činnosti se podle kriminalistů dopouštěli od léta 2010 do jara 2012 při dovozech pohonných hmot z Německa a Rakouska. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným až deset let vězení.

ilustrační foto
18.3.2016 21:10   |  

„Podle našich závěrů došlo k rozkrytí sofistikované struktury vzájemně spolupracujících osob působících v určitém systému vzájemné podřízenosti a nadřízenosti, se stanovenými funkčními kompetencemi a dělbou činností,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Všech osm podezřelých je podle něj obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Čtyři z nich navíc čelí obvinění z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podle návrhu na podání obžaloby, který už kriminalisté předali na Vrchní státní zastupitelství v Praze, páchali podezřelí trestnou činnost od léta 2010 do jara 2012. Obvinění tehdy prý přes obchodní společnosti založené na takzvané bílé koně nakupovali pohonné hmoty z Německa a Rakouska v režimu podmíněného osvobození od DPH. Následně byly podle kriminalistů prodávány koncovým odběratelům, přičemž vzniklá daňová povinnost už nebyla odvedena do státního rozpočtu.

„Čtyři z osmi obviněných osob měly dále průběžně vyvádět finanční prostředky získané trestnou činností, a to zejména výběrem hotovosti, popřípadě převáděním na bankovní účty dalších spřízněných subjektů včetně zahraničních, a to s cílem zastřít původ těchto financí,“ doplnil Ibehej.

Všech osm obviněných je stíháno na svobodě. Během trestního řízení zajistili příslušníci ÚOKFK jako výnos z trestné činnosti pět rodinných domů, jednu řadovku, dva byty a dvě stavební parcely s rozestavěnými domy v celkové hodnotě 100 milionů korun. V rukou policistů skončilo i několik automobilů, včetně dvou vozů Ferrari, v hodnotě zhruba 12 milionů korun. Kriminalisté zajistili i zhruba 15 milionů korun. V Německu bylo zajištěno letadlo Cirrus, doplnil výčet Ibehej.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který o jeden rok… více

Komerční prezentace
Mobilní web