Policie šetří útok na Kliniku pro výtržnictví a obecné ohrožení | E15.cz

Policie šetří útok na Kliniku pro výtržnictví a obecné ohrožení

Policie šetří útok na Kliniku pro výtržnictví a obecné ohrožení
sociální centrum Klinika v pražské Jeseniově ulici po žhářském útoku
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Pražská policie prověřuje sobotní útok na sociální centrum Klinika v Jeseniově ulici pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci. Vyslechla několik osob, zatím nikoho neobvinila. Premiér Bohuslav Sobotka i další politici útok odsoudili. Starostka Prahy 3, kde centrum sídlí, svolala na pondělí bezpečnostní grémium. Klinika mimo jiné pořádala sbírku oblečení pro uprchlíky.

Policie pokračuje ve vyšetřování případu. „V rámci prověřování jsme provedli výslechy několika osob. Z taktických důvodů nemůžeme být konkrétnější, aby nebylo mařeno probíhající vyšetřování,“ uvedla policejní mluvčí Iveta Martínková.

Centrum Klinika vidí spojitost útoku se sobotními demonstracemi proti islámu. Podle aktivistů vše nasvědčuje tomu, že útočila stejná skupina, která předtím na Malé Straně napadla dlažebními kostkami a tyčemi průvod sympatizantů s uprchlíky.

Politici násilí odsoudili. „Násilí je v demokracii nepřijatelné. Odsuzuji žhářský útok na sociální centrum Klinika a pevně věřím, že policie brzy vypátrá jeho pachatele,“ napsal Sobotka na sociálních sítích. Prezident Miloš Zeman reagoval na útok slovy, že hodlá nadále „pravdivým pojmenováním skutečné situace způsobené migrační krizí proti extremistům zleva i zprava bojovat“.

„Je bezpodmínečně nutné téma migrace sebrat z rukou extremistů pravicových i levicových. Ti první se nyní jistě zrůdně radují, jak to Klinice nandali, druzí teď budou útok paušálně zneužívat proti odpůrcům bezbřehé migrace,“ uvedl Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zbabělá kreatura

Na podporu Kliniky se dnes v parku nad centrem sešly asi dvě stovky lidí, kteří s Klinikou sympatizují. Na shromáždění dorazil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Nenecháme se zastrašit, budeme pokračovat v tom, co děláme,“ uvedli zástupci Kliniky a poděkovali za projevy solidarity.

„Je naprosto nezbytné situaci řešit, toto už nemůže nechat nikoho chladným,“ uvedl Dienstbier. „Hodit zapálenou láhev do objektu, kde žijí lidé, nemůže udělat normální člověk, ale zlá a zbabělá kreatura. Praha je otevřené, mezinárodní město, které nesnese podlé projevy rasové, národnostní a náboženské nesnášenlivosti,“ řekla Krnáčová. Útok odsoudila také Židovská obec v Praze, která se znepokojením sleduje nárůst extremistického chování v zemi.

Útok neonacistů

Původní informace policistů hovořily o tom, že skupina maskovaných osob na centrum v žižkovské Jeseniově ulici naházela zápalné lahve. Hasiči požár po příjezdu dokázali uhasit za čtyři minuty.

Klinika uvedla, že na ni zaútočili neonacisté, a to kameny a světlicemi, které v objektu zapálily část kavárny. V budově se v té chvíli nacházelo přes dvacet osob. Jeden člověk utrpěl zranění hlavy, několik lidí se nadýchalo kouře, popsalo centrum v prohlášení.

V objektu Kliniky dříve přebývali bezdomovci a narkomani. V prosinci 2014 budovu nelegálně obsadili aktivisté a vyklidili ji od odpadků. Policie je původně vyvedla, protože v objektu chtěla sídlit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Loni budovu iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!