Policie vyčíslila škodu ROP Severozápad. Sahá k astronomickým 14 miliardám | E15.cz

Policie vyčíslila škodu ROP Severozápad. Sahá k astronomickým 14 miliardám

ČTK

Policie vyčíslila škodu v kauze Regionálním operačním programu Severozápad na 13,9 miliardy korun. Uvedl to advokát podnikatele Daniela Ježka Michael Kis. Ježek je jediný z 24 obviněných, který je stíhán vazebně. Vinu odmítá.

Za mimořádně vysokou označil škodu i soudce ústeckého okresního soudu Martin Majchrák, který v noci na dnešek poslal Ježka do vazby z obav, že by mohl ovlivňovat svědky. Vyšetřování se týká už prvopočátků operačního programu, který reálně začal rozdělovat dotace v roce 2008.

"Policejní orgán údajnou škodu vyčíslil na 13,9 miliardy korun," řekl Kis. Ježek, který byl vlivným členem ODS v Ústeckém kraji, vinu odmítá. Mimořádně vysokou škodu potvrdil i Majchrák. "Trestnou činnost s takovouto výší škody, se domnívám, zdejší okresní soud ve vazebním zasedání ještě neřešil. Byť se přiznám, že neznám výši škody, která byla kladena za vinu doktoru (Davidu) Rathovi, který byl vzat do vazby také rozhodnutím soudce zdejšího soudu," řekl Majchrák.

Soud poslal Ježka do vazby kvůli obavám z ovlivňování svědků. Státní zástupce žádal vazbu i kvůli obavám z útěku, s tím se ale soud neztotožnil. Podle Majchráka chce policie a státní zástupce vyslechnout mnoho svědků. "Vyjmenovali přes 120 lidí, které budou vyslýchány v pozici svědka. Pan obviněný značnou část těch osob zná, má k nim jisté vazby," doplnil Majchrák.

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Vyšetřování by se mělo týkat už prvopočátků ROP Severozápad a pokračuje do doby, kdy se změnil systém financování projektů. Majchrák potvrdil, že případ do značné míry stojí na výpovědi bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze, který loni začal spolupracovat s policií.

"Trestní stíhání je do značné míry vedeno, což není žádné tajemství, i na základě poznatků poskytnutých obžalovaným Kušnierzem v jeho trestní věci. Pan obviněný (Ježek) do značné míry zpochybňuje i osobnost spoluobviněného, neboť inženýr Kušnierz je stíhán opětovně i v téhle trestné věci," uvedl Majchrák. Kušnierz loni sepsal tabulku údajně ovlivněných projektů, kterých bylo 54. Napsal i dokumenty, kdo a jak se podle něj na ovlivňování podílel.

Ježek je v případu obviněn spolu s dalšími 23 lidmi. Všechny ostatní obviněné, mezi kterými je řada politiků z Ústeckého a Karlovarského kraje, policie po výsleších propustila. Mezi nimi i bývalou ústeckou hejtmanku za ČSSD Janu Vaňhovou či šéfa ČSSD v Karlovarském kraji Petra Navrátila. Dalšími obviněnými jsou někdejší senátor za ODS Alexandr Novák, ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala (ODS) nebo končící ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladimír Macholda.

Obviněn je také první ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Vráblík. Byl stíhán už v poslední Kušnierzově kauze, ale ústecký krajský soud ho letos v březnu obžaloby zprostil.

Slevový nakupvakci.cz skončil a míří do insolvence

Zablokujte Bakalovi majetek, žádá Krúpa policii

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!