Policisté a hasiči protestovali proti nižším platům

15.12.2010 10:40   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Přes 200 policistů a hasičů ráno demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou. Dávali tak najevo svůj nesouhlas s úspornými opatřeními vlády, především se snižováním platů. Po výzvě zástupců magistrátu demonstranti zhruba hodinovou protestní akci rozpustili.

Organizátoři akce hovoří až o tisícovce demonstujících, podle očitých svědků ale bylo na akci přítomno přibližně 200 lidí.

Policisté a hasiči byly vybaveni sirénami a transparenty s nápisy: „My vás chráníme, vy nás likvidujete, vaši hasiči“ nebo „Sobě víc, nám nic, styďte se“. Demonstranty přišli podpořit někteří politici opoziční ČSSD, například Lubomír Zaorálek nebo Jiří Šlégr.

Tabulkové platy se mají příslušníkům bezpečnostních sborů snížit oproti letošku o deset procent. Podle návrhu zákona o státním rozpočtu má příští rok policie dostat 28,6 miliardy oproti letošním 33,5 miliardy. Pro hasiče se počítá s 6,9 miliardy, zatímco letos to bylo o 1,2 miliardy více.

Protestující hasiči a policisté chtějí svou akcí vyjádřit podporu pozměňovacímu návrhu sociálnědemokratického poslance a exministra vnitra Martina Peciny. Hasičům chce přidat 700 milionů korun a policii 1,3 miliardy korun.

Kvůli snížení objemu mezd ve státní a veřejné správě o deset procent a způsobu, jakým se snižují, zaměstnanci ve státní a veřejné správě protestovali již minulý týden. Odbory vyhlásily jednodenní protestní stávku, které se podle nich zúčastnilo téměř 150 tisíc lidí. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy mimo jiné policisté a hasiči, ze zákona stávkovat nemohou. Jejich hlavní protest tak přichází až dnes.

Autor: čtk, haj

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web