Polovina Čechů považuje nezaměstnanost za příliš vysokou | E15.cz

Polovina Čechů považuje nezaměstnanost za příliš vysokou

Polovina Čechů považuje nezaměstnanost za příliš vysokou
22. července 2015 • 14:55
Zhruba polovina Čechů, přesně 49 procent, považuje současnou míru nezaměstnanosti za příliš vysokou. Další více než dvě pětiny (42 procent) ji vnímají jako přiměřenou a tři procenta jako příliš nízkou. Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na 6,2 procenta.

Za příliš vysokou označovali v průzkumu agentury CVVM nezaměstnanost častěji lidé hodnotící svoji životní úroveň jako špatnou, obyvatelé Ústeckého kraje, respondenti starší 60 let, nezaměstnaní, lidé se základním vzděláním, vyučení nebo se středním vzděláním bez maturity a respondenti, kteří se sami na škále politické orientace zařadili k levici. Za přiměřenou považovali nezaměstnanost častěji respondenti hodnotící svoji životní úroveň jako dobrou, občané s vysokoškolským vzděláním, studenti, podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné, obyvatelé Prahy a lidé řadící se na pravou stranu politického spektra.

Česko má pátou nejnižší nezaměstnanost v EU, pomáhá sílící ekonomika

Mezi Čechy převládá podle šetření názor, že nezaměstnanost v ČR zůstane v příštích dvou letech přibližně na stejné úrovni, to si myslí 47 procent respondentů. Více než čtvrtina oslovených (27 procent) se domnívá, že nezaměstnanost v příštích dvou letech poroste. Dalších 15 procent očekává pokles nezaměstnanosti.

Téměř polovina lidí (45 procent) se domnívá, že většina nezaměstnaných si není schopna sehnat vhodnou práci. Čtvrtina (26 procent) uvedla, že většina nezaměstnaných nemůže sehnat vůbec žádnou práci a další čtvrtina (25 procent) míní, že nezaměstnaní jednoduše nemají zájem pracovat.

Čtěte také:

Singer: Nezaměstnanost klesne na pět procent, mzdy příští rok porostou

Nezaměstnaní po padesátce mají co nabídnout

Nezaměstnanost v Řecku klesla, v porovnání s eurozónou je pořád dvojnásobná

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!