Poslední majetek H-Systemu jde do dražby

E15 exkluzivně Podvedeným klientům společnosti H-System znovu svitla naděje na další odškodné. Avšak i tentokrát půjde podobně jako v minulosti o „drobné“. Dvacet let po vzniku H-Systemu jde totiž v dubnu do dražby jeden z posledních majetků, který ještě zbyl v konkurzní podstatě nechvalně proslulé firmy, sdělila na dotaz deníku E15 konkurzní správkyně H-Systemu Iva Fialová Ištvánková. Hodnota dražených pozemků a rodinných domů v Horoměřicích u Prahy je 122 milionů korun, vyvolávací cena bude 62 milionů.

Bývalý šéf představenstva H-Systemu Petr Smetka
7.3.2013 6:38   |  

„Klienti zatím dostali kolem sedmi procent ze svých pohledávek,“ řekla deníku E15 advokátka Hana Marvanová, která zastupuje zhruba stovku věřitelů H-Systemu. Jestliže každý klient H-Systemu zaplatil firmě v průměru milion korun, představuje průměrná vrácená částka 70 tisíc korun. „Škodu budeme po pachatelích vymáhat i po skončení konkurzu,“ dodala advokátka.

První odškodnění činící v souhrnu 140 milionů korun přiřkl soud klientům až v roce 2011. Kauza se táhne od roku 1997, kdy H-System připomínající hru zvanou letadlo zkrachoval.

O další peníze se podvedení klienti přetahují s firmou Global Financial Restructuring, největším věřitelem H-Systemu, jemuž se podařilo získat pohledávku kolem osmi set milionů od Komerční banky. Soud v roce 2011 rozhodl, že Global Financial má z pozůstalosti po zkrachovalé firmě přednostní právo na výplatu 71 milionů korun.

Advokátka Marvanová od té doby usiluje o zrušení tohoto rozhodnutí. Zpochybňuje rovněž pohledávku Global Financial jako celek, protože podle jejího názoru má původ v trestné činnosti. Původně totiž policie kvůli podvodům kolem H-Systemu vyšetřovala také představitele Komerční banky, soud ale v roce 2011 jejich stíhání zastavil.

„Jsem připravená jít až k Ústavnímu soudu,“ poznamenala Marvanová. Zakladatel H-Systemu Petr Smetka připravil přibližně 1100 lidí o miliardu korun. Právě Smetku nakonec soud poslal na 12 let do vězení. To byl také důvod, proč se na něj nevztáhla novoroční amnestie prezidenta Václava Klause. Tři další odsouzení manažeři H-Systemu se však kvůli ní na svobodu dostali. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman proti tomu podal dovolání k Nejvyššímu soudu.


Čtěte také:

Obvinění z H-Systemu se možná vrátí k soudu, Zeman podal dovolání

Soud nepravomocně povolil propuštění Smetky z vězení

Padly rozsudky v kauze vytunelovaného H-Systemu


Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web