Praha 4 mlží kolem osudu parku

Za kácením stromů v pražském parku na Zeleném pruhu je podnikatelský záměr spekulanta s pozemky. Městská část Praha 4, jež má část parku, kterou vlastní magistrát, ve správě, o budoucnosti parku už dřív jednala. Vyplývá to z dokumentů, které má deník E15 k dispozici. Mluvčí Prahy 4 ale jednání z neznámých příčin popřel.

První na porážku. Spekulant s pozemky skupuje park a kácí stromy, úřady jen přihlížejí
3.1.2012 7:08   |  

Čerstvý spolumajitel třetiny jedné z parcel parku Lubomír Švec minulý týden pokácel několik vzrostlých stromů. Podíl na parcele získal koncem loňského roku skrze prostředníky od Pozemkového fondu za 197 tisíc korun, v přepočtu za 256 korun za metr čtvereční. „Vypořádání spoluvlastnických podílů je vládou schválený úkol Pozemkového fondu. Ten tuto nabídku spoluvlastníkům učinil a ti využili svého předkupního práva,“ vysvětlil mluvčí fondu Ivo Vysoudil. Desítka spoluvlastníků, kteří své podíly získali kdysi v restitucích či jako dědictví, okamžitě nově nabytý třetinový podíl Pozemkového fondu přeprodala brněnskému podnikateli Lubomíru Švecovi.


Čtěte také: Kauza D11 nekončí: stát stále nemá všechny pozemky


Proč Pozemkový fond nevzal v potaz, že vyhláška hlavního města Prahy definuje pozemek jako park a veřejné prostranství, na to už mluvčí neodpověděl. Celý park je v platném územním plánu i v konceptu toho nového označen jako zeleň. Podnikatel Švec se netají tím, že jedná o skoupení dalších parcel parku, kde počítá s výstavbou bytů. „Paní, která je v tom se mnou, má od dalších spolumajitelů zplnomocnění s celou parcelou nakládat jak uznáme za vhodné a zúročit peníze dědiců,“ říká Švec.

Podle usnesení zastupitelstva Prahy 4 z loňského jara měla začít jednání s Pozemkovým fondem o převodu jeho třetinového podílu do vlastnictví hlavního města a do správy městské části „za účelem zachování koridoru zeleně“. Zastupitelstvo se dále vzdalo předkupního práva města koupit od stejné skupinky spolumajitelů další parcelu. V tomto případě chtěli spolumajitelé za metr čtvereční zhruba pět tisíc korun.

Mluvčí Prahy 4 Michal Sochor přesto tvrdí, že o majetkových změnách úřad vůbec nejednal. „Žádná jednání, která se týkají změny vlastnických podílů MČ Praha 4 neprobíhají a ani neproběhly,“ napsal Sochor deníku E15.

Švec: Změnit územní plán, to není problém

Podnikatel Lubomír Švec koupil koncem loňského roku třetinu jedné z parcel parku na Zeleném pruhu. Chce ho získat celý a začít stavět.

* E15: Jaký máte se zakoupeným pozemkem záměr?

Máme několik variant. Chceme koupit od Prahy 4 za 800 korun za metr čtvereční, tak jak nám to nabízejí oni, další parcelu, a pak odkoupit i zbytek parku. Na místě hodláme postavit například rodinné domky. Máme pozemky také na druhé straně za točnou.

* E15: Vy už je vlastníte?

Tam už je máme několik roků. To je dědictví.

* E15: Vy konkrétně jste tam někdy něco zdědil?

Ne. Jiní lidé je zdědili a já jsem je od některých koupil.

* E15: Nevadí vám ve vašich záměrech, že v územním plánu jsou parcely definovány jako zeleň a výstavba tam není povolena?

Všechno se změní. Znáte to.

* E15: Změna územního plánu ale není jednoduchý proces.

A co by nebyl. Já tam mám soukromý pozemek. Paní, která je v tom se mnou, tak má od dalších spolumajitelů zplnomocnění v plném rozsahu s celou parcelou nakládat, jak uznáme za vhodné, a zúročit peníze dědiců.

* E15: Ale územní plán má platnost zákona.

V zákoně jsou určité mezery a ty tam najdeme nebo už jsme našli. Víte, co bylo územních plánů, a změnily se a dneska jsou tam restaurace, penziony a jiné. To už je několikátá moje akce a nemám vůbec obavy. Já už jsem měl takových kontroverzních pozemků několik.

* E15: Jaký bude váš nejbližší postup?

Žádáme Prahu 4, ať odstraní černou stavbu (park – pozn. red.), ať dají pryč ty chodníky. Oni si myslí, že jsou všemocní. Ale to se v tomto případě spletou. Takže my to chceme v nejbližší době oplotit, aby to nebylo veřejně přístupné, a pak budeme konat dál.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Na českých čerpacích stanicích se namísto Naturalu 95 začne prodávat benzin E10. Vyžádá si to evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na… více

Mobilní web