Praha má na cyklostezky výrazně méně peněz než loni | E15.cz

Praha má na cyklostezky výrazně méně peněz než loni

Praha má na cyklostezky výrazně méně peněz než loni
cyklostezky
• 
ZDROJ: Sedmička

ČTK

Praha má letos na rozvoj cykloturistiky výrazně méně peněz než v loňském roce. Na výstavbu nových cyklostezek, na dopravní opatření, značení a na stojany půjde 23 milionů korun, loni to přitom bylo 65 milionů korun, uvedla předsedkyně komise pro cyklistickou dopravu Monika Krobová Hášová.

V metropoli letos vznikne asi 5,6 kilometru cyklostezek. Z rozpočtu na tyto investice Praha vyčlenila osm milionů korun, většinu nákladů ale pokryjí dotace z evropských fondů. Podle předsedkyně se v průběhu roku možná najdou další peníze v rozpočtové rezervě města.

Praha letos postaví přes 1,6 kilometru stezky podél Strakonické ulice mezi Barrandovským mostem a Malou Chuchlí. Chystá se také další etapa výstavby mezi Kačerovem a Záběhlicemi, kde vznikne 2,6 kilometru dlouhá trasa. Podél Mladoboleslavské ulice budou mít cyklisté nově k dispozici 900 metrů stezky. V úseku mezi Výtoní a Na Slupi vznikne 500 metrů stezky a další úpravy přejezdu a dopravního značení ve vozovce.

Čtěte také:

Prodej jízdních kol v Česku loni opět nabral tempo

Městská cyklistika v Bulharsku slibuje nevšední zábavu a vzrušení

„Seznam akcí k realizaci na tento rok je kromobyčejně ubohý a zahrnuje převážně dodělávky z let minulých,“ řekl Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat. Podle něj tak zůstane bez řešení řada vytížených úseků, jimiž denně projedou stovky cyklistů.

Z evropských fondů chce hlavní město na podzim získat zhruba 50 milionů korun na stavbu nájezdů na lávku zavěšenou pod Pražským okruhem mezi Komořany a Lahovicemi. Lávka stála asi 115 milionů korun, už několik let ale zůstává bez napojení na cyklostezku. „Konečně se nám podařilo dohodnout se s majiteli pozemků. Zastupitelstvo už schválilo odkup,“ uvedla Krobová Hášová. Stavba samotná začne asi až příští rok.

cyklostezkycyklostezkyAutor: Sedmička

Stavba cyklostezky stojí od tří až po 175 milionů za kilometr

Výstavba jednoho kilometru cyklostezky stojí v hlavním městě od tří po desítky milionů korun. Pokud stezka vede třeba po mostní konstrukci, může se její cena pohybovat až mezi 105 a 175 miliony korun za kilometr. Výrazně levnější, v řádu stovek tisíc korun, jsou opatření na silnicích, především vyhrazené jízdní pruhy.

Počet cyklistů se každý rok zvyšuje, od roku 2002, kdy Praha se sčítáním začala, narostl jejich počet desetinásobně. V loňském roce čítače zaznamenaly 1,3 milionu cyklistů. Podle průzkumů navíc přibývá lidí, kteří používají kolo ke každodenním cestám po městě, ne pouze k rekreaci. Mezi nejvytíženější trasy v Praze patří páteřní cyklostezka po pravém břehu Vltavy. Na Podolském nábřeží loni v červnu čítač zaznamenal přes 55 tisíc cyklistů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!