Před deseti lety skončilo vysílání Svobodné Evropy v češtině

Poslední zářijový den roku 2002 se po více než půlstoletí definitivně odmlčelo vysílání rádia Svobodná Evropa v češtině. Spojené státy, které se na jeho financování spolupodílely, zastavily podporu českého vysílání v souvislosti s bojem proti terorismu. Ušetřené prostředky šly na rozšíření vysílání do zemí s omezenou svobodou slova.

 Svobodná Evropa
29.9.2012 9:08   |  

Rádio Svobodná Evropa (RFE) bylo založeno v roce 1949 z iniciativy vlády Spojených států a jeho sídlem se stal západoněmecký Mnichov (kvůli snížení nákladů bylo v roce 1995 přestěhováno do Prahy). První zkušební program odvysílala jeho československá sekce v červenci 1950 z nákladního automobilu pohybujícího se kolem československých hranic.

Řádné celodenní vysílání odstartovalo 1. května 1951 legendární větou „Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa“. V roce 1953 vzniklo sesterské Rádio Svoboda (Radio Liberty, RL) zaměřené pouze na bývalý Sovětský svaz, se kterým se RFE spojilo v roce 1976.

V roce 1994 se z rozhodnutí Výboru pro zahraniční vysílání Spojených států české vysílání od mateřské Svobodné Evropy oddělilo a přesunulo do Prahy jako nová nezávislá korporace s českým názvem Rádio Svobodná Evropa (RSE), která začala v červenci 1994 vysílat z budovy Českého rozhlasu. O osm let později bylo české vysílání ukončeno.

Do zemí s omezenou svobodou slova ale RFE/RL, které nyní sídlí na Hagiboru, stále vysílá. V současnosti si ho ve světě naladí asi 24 milionů lidí ve 28 jazycích.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web