Přes polovinu českých domácností nevychází s příjmem | E15.cz

Přes polovinu českých domácností nevychází s příjmem

Přes polovinu českých domácností nevychází s příjmem
nákupní centra
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Se svými příjmy v současné době obtížně hospodaří 58 procent českých domácností, naopak dvě pětiny tyto problémy nemají. Proti loňskému říjnu se však situace zlepšila. Loni obtíže s rodinným rozpočtem uvádělo 69 procent lidí a 30 procent občanů tvrdilo, že s příjmem domácnosti vyjde. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Lidí, kteří se vyjadřují o své domácnosti jako o chudé, je ale více než těch, kteří ji vnímají jako bohatou. Jako chudou hodnotí svou domácnost 32 procent Čechů, v bohaté domácnosti podle svého názoru žije sedm procent občanů. Největší počet lidí, a to 61 procent, však tvrdí, že jejich domácnost není „ani bohatá, ani chudá“. V porovnání s loňským průzkumem mírně přibylo dotázaných, kteří vnímají svou domácnost jako chudou.

Z průzkumu také vyplývá, že příjem většiny domácností umožňuje uspokojovat základní potřeby. Problém s jejich financováním má asi devět procent dotázaných. Na koníčky a zájmy jednotlivých členů rodin už zbývá lidem méně peněz. Problém s tím nemá 56 procent Čechů, opak tvrdí 40 procent. Většina domácností ale nemůže kvůli nedostatku financí spořit, podporovat děti a rodiče, kupovat kvalitnější či zdravější potraviny, pravidelně jezdit na dovolenou do zahraničí nebo kupovat luxusní zboží.

V porovnání s loňským říjnem se situace u všech těchto položek zlepšila. Nejvýraznější to bylo v otázce nákupu zdravějších nebo kvalitnějších potravin, loni je mohlo díky svému příjmu kupovat 29 procent lidí, letos to je 40 procent. O devět procentních bodů se zvýšil podíl těch, kterým příjem stačí na zájmy a koníčky členů domácnosti. Počet občanů, kteří mohou díky příjmu domácnosti spořit, stoupl o sedm bodů na 37 procent. Dotázaných, kteří si podle svých slov mohou dovolit podporovat domácnosti svých dětí, případně svých rodičů, přibylo o pět bodů na 28 procent.

Problémy s hospodařením častěji uvádějí lidé se základním a středním vzděláním bez maturity, starší 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní, dělníci a levicově orientovaní občané. Stejná skupina lidí také častěji vidí svou domácnost jako chudou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!