Přes polovinu českých domácností nevychází s příjmem

Se svými příjmy v současné době obtížně hospodaří 58 procent českých domácností, naopak dvě pětiny tyto problémy nemají. Proti loňskému říjnu se však situace zlepšila. Loni obtíže s rodinným rozpočtem uvádělo 69 procent lidí a 30 procent občanů tvrdilo, že s příjmem domácnosti vyjde. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

 nákupní centra
5.11.2013 20:00   |  

Lidí, kteří se vyjadřují o své domácnosti jako o chudé, je ale více než těch, kteří ji vnímají jako bohatou. Jako chudou hodnotí svou domácnost 32 procent Čechů, v bohaté domácnosti podle svého názoru žije sedm procent občanů. Největší počet lidí, a to 61 procent, však tvrdí, že jejich domácnost není „ani bohatá, ani chudá“. V porovnání s loňským průzkumem mírně přibylo dotázaných, kteří vnímají svou domácnost jako chudou.

Z průzkumu také vyplývá, že příjem většiny domácností umožňuje uspokojovat základní potřeby. Problém s jejich financováním má asi devět procent dotázaných. Na koníčky a zájmy jednotlivých členů rodin už zbývá lidem méně peněz. Problém s tím nemá 56 procent Čechů, opak tvrdí 40 procent. Většina domácností ale nemůže kvůli nedostatku financí spořit, podporovat děti a rodiče, kupovat kvalitnější či zdravější potraviny, pravidelně jezdit na dovolenou do zahraničí nebo kupovat luxusní zboží.

Anketa

Jak vycházíte se svým příjmem?

dobře, ještě ušetřím   37% dobře, ale neušetřím nic   22% sotva stačí   14% nestačí, před výplatou peníze chybějí   27%

V anketě hlasovalo 533 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

V porovnání s loňským říjnem se situace u všech těchto položek zlepšila. Nejvýraznější to bylo v otázce nákupu zdravějších nebo kvalitnějších potravin, loni je mohlo díky svému příjmu kupovat 29 procent lidí, letos to je 40 procent. O devět procentních bodů se zvýšil podíl těch, kterým příjem stačí na zájmy a koníčky členů domácnosti. Počet občanů, kteří mohou díky příjmu domácnosti spořit, stoupl o sedm bodů na 37 procent. Dotázaných, kteří si podle svých slov mohou dovolit podporovat domácnosti svých dětí, případně svých rodičů, přibylo o pět bodů na 28 procent.

Problémy s hospodařením častěji uvádějí lidé se základním a středním vzděláním bez maturity, starší 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní, dělníci a levicově orientovaní občané. Stejná skupina lidí také častěji vidí svou domácnost jako chudou.


Také čtěte

České domácnosti chudnou, výdaje na bydlení rostou rychleji než příjmy

Lidí žijících ve Spojených státech pod hranicí chudoby přibylo

Přichází doba sociálních otřesů a krizí


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web