Přes tři tisíce lékařů vyhrožuje odchodem

4.10.2010 14:37   |  

Lékaři pokračují v kampani Děkujeme, odcházíme, k níž se připojilo již 3 107 odborných pracovníků českých nemocnic. Lékaři vyhrožují hromadným odchodem z českých nemocnic na konci letošního roku, pokud nedojde k navýšení jejich platů. Od poloviny září, kdy kampaň začala, se k protestu přidalo 550 lidí. V nejbližších týdnech tak lze očekávat další nárůst v počtu nespokojených lékařů.

Součástí kampaně je také sanitka „MUDR.ncák“, která projíždí Českou republikou a informuje laickou i odbornou veřejnost o důvodech, které lékařské odbory vedou k výzvám k hromadným výpovědím. Sanitka již projela Středočeský kraj, Královéhradecký kraj a Pardubický kraj.

„Všude, kam přijedeme, má naše akce mezi lékaři podporu. Například v nemocnici v Ústí nad Orlicí nemáme ani odborovou organizaci, přesto se k výzvě připojilo 15 procent místních lékařů. V dalších nemocnicích se setkáváme s podporou mezi 20 až 50 procenty, vybočují Pardubice se 70 procenty,“ řekl za LOK Pavel Vávra.

Lékařský odborový klub (LOK) se touto cestou snaží docílit navýšení mezd. Požaduje, aby se základní plat nastupujícího lékaře vyšplhal k 1,5 násobku průměrné mzdy v České republice a až k trojnásobku pro plně graduovaného lékaře. Plat by se pohyboval v rozmezí od 35 tisíc do 70 tisíc korun.

V současné době se mzda lékaře pohybuje v průměru okolo 45 tisíc korun hrubého včetně všech příplatků, přičemž základní plat je v rozmezí od 25 tisíc do 35 tisíc korun hrubého.

Autor: mediafax, haj

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web