Přesun z Česka do Německa Iráčanům nevyšel, nyní chtějí zpět do vlasti | E15.cz

Přesun z Česka do Německa Iráčanům nevyšel, nyní chtějí zpět do vlasti

Přesun z Česka do Německa Iráčanům nevyšel, nyní chtějí zpět do vlasti
Skupinu Iráčanů zadržela policie ve čtvrtek večer několik kilometrů od česko-německých hranic. Uprchlíci, které do Česka přivezl Nadační fond Generace 21, si ve středu vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku. Na twitteru to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj bude o nákladech na cestu ministerstvo jednat s Nadačním fondem Generace 21, který cizince letos do Česka přivezl. Skupinu uprchlíků policie zadržela minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic na cestě do Německa. Cizinci poté požádali znovu o azyl a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna.

Chovanec České televizi řekl, že důvody rozhodnutí Iráčanů nezná. „Oni si pravděpodobně uvědomili, že možnost cestovat do jiných zemí je velmi omezená. Oni by teď byli ve standardním azylovém řízení v České republice, čekali by na to, jestli opět získají mezinárodní ochranu. Rozhodli se, že toho nevyužijí a vrátí se domů,“ řekl ministr.

Stát podle něj bude zajišťovat co nejlevnější leteckou přepravu do Iráku, protože ji bude také hradit. „Já bych se velmi přimluvil za to, aby to zaplatila Generace 21, protože stát tento problém nezpůsobil,“ dodal ministr.

Uhrazení cesty

Nadační fond důvody rozhodnutí iráckých křesťanů vrátit se do vlasti nezná a bližší informace nemá. Ředitel fondu Jan Talafant řekl, že případné uhrazení cesty bude tedy záležet na situaci a okolnostech odjezdu. „Není prvotní zájem naší organizace posílat lidi zpět. Jestliže dnes je jejich země bezpečná, zítra být nemusí,“ uvedl Talafant. Nejférovější by prý bylo, kdyby si skupina uhradila cestu sama.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Dostali cestovní doklady a třídenní výjezdní příkaz k opuštění EU. Minibusem soukromé firmy se vydali na cestu do Německa. Podle ministerstva vnitra dostali informace o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného státu EU.

Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Poté se dostali do zařízení v Zastávce u Brna. Jeho pracovníci k případu žádné informace nesdělili, podle nich je poskytne jen ministerstvo vnitra.

Fond zatím do České republiky přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do České republiky. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl.

Chovanec dnes v ČT uvedl, že ministerstvo potvrdilo připravenost tyto lidi převzít. „Tři nebo čtyři dny do dnešního dne nemáme žádnou informaci z německé strany, kdy by k tomu předání mělo dojít,“ dodal. Německé ministerstvo vnitra dnes sdělilo, že k případu nemá žádné nové informace. Před týdnem odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu hradili jejich příbuzní.

Fond v práci pokračuje

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fond Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Talafanta se v těchto skupinách žádný problém nevyskytl.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Stalo se tak pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků do Česka, už měli koupené letenky a na místě prodaný majetek. Obě rodiny proto dostaly od partnerské nadace po 500 dolarů (11 900 korun) jako kompenzaci za škody kvůli zrušení přesídlení na poslední chvíli, uvedl fond.

Přijetí uprchlíků schválila vláda loni, první dorazili v lednu
Výběr událostí kolem pobytu křesťanských uprchlíků z Iráku v ČR (skupina 16 uprchlíků, kteří chtěli minulý týden odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku):
28. července 2015 - Představitelé fondu Generace 21 oznámili, že chtějí do ČR přivézt 152 křesťanských uprchlíků z Iráku pronásledovaných radikály z Islámského státu (IS). Fond měl v prvním roce uhradit jejich ubytování, životní potřeby a integrační služby.

14. prosince 2015 - Vláda souhlasila s přesídlením 37 křesťanských rodin, celkem 153 osob, z Kurdistánu a Libanonu.

- Žadatelé měli mít ověřitelný příběh a měli chtít do ČR. Podmínkou příjezdu byla bezpečnostní prověrka.

24. ledna 2016 - Do Prahy přiletěla první skupina deseti uprchlíků. Utečenci z oblasti iráckého Mosulu byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.

5. února 2016 - Druhá skupina uprchlíků dorazila do ČR, šlo o čtyři rodiny se 17 členy. Zamířili také do Okrouhlíku u Jihlavy.

11. února 2016 - Pozdvižení vyvolala reportáž TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Jeden z mužů podle Primy přirovnal ubytování k přemalovanému kravínu. Fond označil reportáž za lživou, televize se za ni postavila.

19. února 2016 - Dorazila třetí skupina, ze 41 lidí bylo 33 z iráckého Irbílu a osm z Libanonu. Více než polovina jich zamířila do Brna, další do Smilovic u Třince (část obyvatel s jejich příjezdem nesouhlasila) a do Okrouhlíku.

20. března 2016 - Čtvrtá skupina 23 lidí z iráckého Irbílu byla z části ubytována ve Smilovicích, z části v hotelu v Praze.

31. března 2016 - Generace 21 oznámila, že osmičlenná rodina ubytovaná v Brně se rozhodla vrátit do vlasti. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Zpět do vlasti odletěli 7. dubna.

- Fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám v Jihlavě, uprchlíci nebyli spokojeni se svými vyhlídkami.

1. dubna 2016 - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pozastavil projekt fondu Generace 21. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla ČR azyl, požádalo o vrácení pasů a chtělo se dostat do jiné evropské země.

2. dubna 2016 - Skupina 25 uprchlíků, původně ubytovaných v Okrouhlíku, se vydala do Německa. V noci autobus s uprchlíky zadržela německá policie, která Iráčany měla podle původní dohody vrátit do Česka v pondělí 4. dubna.

4. dubna 2016 - Německo stáhlo svou žádost o předání cizinců do ČR s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.

6. dubna 2016 - Ministr Chovanec řekl, že pokud se skupina 25 uprchlíků vrátí do Česka a nepožádá znovu o azyl, bude po zadržení policií vyhoštěna do Iráku.

7. dubna 2016 - Vláda se dohodla, že program přesidlování uprchlíků z Iráku do ČR nebude pokračovat.

- Ministerstvo vnitra obdrželo od Německa žádost, aby si Česko vzalo zpět 25 křesťanských uprchlíků z Iráku.

13. dubna 2016 - Fond Generace 21 pozastavil stěhování 16 uprchlíků z hostelu v centru Brna do městských bytů.

14. dubna 2016 - Šestnáct uprchlíků ubytovaných v Brně se rozhodlo opustit Česko. Vyzvedli si od českých úřadů pasy.

15. dubna 2016 - Skupinu z Brna zadržela policie v Ústí nad Labem. Uprchlíci požádali znovu o azyl v Česku.

- Ministerstvo vnitra oznámilo, že skupina 20 uprchlíků z Iráku se po dvou týdnech v Německu vrátí zpět do ČR (ministerstvo kladně vyhodnotilo novou žádost německé strany o jejich vzetí zpět). Po návratu budou uprchlíci umístěni do detenčního zařízení. V pěti případech žádost od Německa nepřišla kvůli sloučení rodiny.

19. dubna 2016 - Skupina 16 uprchlíků, kteří chtěli minulý týden odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!