Případ zaměněných léků přijde Zentivu na miliony korun

Nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku nebo v Litvě stahují z trhu desetitisíce krabiček léků Zentivy. Mohly by se v nich nacházet jiné pilulky. Jen v tuzemsku zmizí z trhu 110 tisíc krabiček. „Předpokládáme, že náklady v Česku se budou pohybovat okolo deseti milionů korun,“ uvedl mluvčí Zentivy pro Česko Filip Hrubý.

Léky.
14.9.2016 6:39   |  

Firma bude platit logistiku, administrativní náklady lékáren a distributorů nebo provoz zákaznické linky. Menší část škody tvoří hodnota stahovaných přípravků. Stahují se některé šarže osmi léků vydávané z lékáren nejčastěji v červnu. V pražské továrně Zentivy byly vyrobeny v zimě.

Historicky mimořádnou akci odstartovala v srpnu informace od dvou polských distributorů, že se ve dvou krabičkách léku Atram našly blistry označené jako Neurol. A ten v nich také byl. I když se další případ zatím neobjevil, stahují se všechny léky, kterých by se chyba ve výrobě mohla týkat. U některých se mohly dostat jiné pilulky do původního blistru, což by nebylo na pohled poznat.

Čísla rizikových šarží a doporučení pro pacienty zveřejnila Zentiva a Státní ústav pro kontrolu léčiv. Upozornění se dotýká odhadem desítek tisíc pacientů. Lékový ústav dostal sedm hlášení o podezření na nežádoucí účinky v souvislosti s užíváním těchto léků. Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba kritizoval, že lékárníci nemají dostatek informací. Navíc se spekuluje, zda někdo v továrně nezaměnil léky úmyslně. „Nemůžeme vyloučit selhání lidského faktoru, a proto jsme standardně podali trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedl Hrubý.


Čtěte také:

Majiteli Zentivy vzrostl zisk na 1,34 miliardy eur

Zaměněných léků v Českukoluje až 60 tisíc balení. Zentiva už připustila selhání

Adéla Čabanová Autor: Adéla Čabanová redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web