Pro učitele studující na UJAK nebude na jiných školách dost míst | E15.cz

Pro učitele studující na UJAK nebude na jiných školách dost míst

Pro učitele studující na UJAK nebude na jiných školách dost míst
Univerzita J. A. Komenského, UJAK
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Pro 500 učitelů, kteří si na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) doplňovali kvalifikaci, je na veřejných vysokých školách v oboru speciální pedagogika nebo příbuzném oboru kapacita 400 míst. Pokud budou chtít pokračovat, budou muset skládat přijímací zkoušky. Část studia jim následně může být uznána. Po společném jednání to řekli ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a děkani pedagogických fakult Karlovy a Masarykovy univerzity Radka Wildová a Jiří Němec.

Ministryně a děkani všech pedagogických fakult řešili zejména osud 500 učitelů, kterým vypršením akreditace 30. září skončí studium na UJAK. Všichni připomněli, že ze zákona má povinnost se o jejich dostudování postarat právě tato soukromá vysoká škola.

Najít místo jinde nemusí být pro tyto studenty jednoduché. Podle Valachové je současná volná kapacita na veřejných VŠ 150 studentů v jednooborovém učitelsky zaměřeném magisterském oboru speciální pedagogika a dalších 250 míst v podobném dvouoborovém studiu. „Pro ně optimální programy se studují na třech univerzitách. Kapacita neodpovídá současné potřebě,“ řekla ministryně.

Konkrétní podoba nabídky, jaká bude pro tyto studenty připravena, se bude upřesňovat příští týden. Děkan Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Němec upozornil na to, že pro veřejné VŠ není jednoduché přijmout takový počet studentů. Počty studentů tohoto oboru se na nich pohybují řádově mezi 50 a 70 v ročníku.

Kvalifikace zůstává

Studium pro doplnění kvalifikace pro učitele zároveň znamenalo, že se na ně pohlíželo jako na kvalifikované. Ministerstvo v zájmu ochrany těch, kterým studium na UJAK ke konci září skončí, vydá stanovisko, aby byli jako kvalifikovaní posuzováni i nadále. Bez toho by mohla být ohrožena jejich budoucnost ve školách, kde musejí dostávat kvalifikovaní učitelé přednost před lidmi bez potřebného vzdělání.

Pro zhruba dvě stovky studentů, kteří na UJAK studovali neučitelskou speciální pedagogiku, by měla být kapacita veřejných VŠ dostatečná.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!