První munici pro Kurdy odešle Česko příští týden, přepraví ji Kanaďané

První munice, kterou Česko daruje Kurdům, bude odeslána za týden. Z pardubického letiště ji odvezou letouny kanadské armády Globemaster. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Kurdské milice by nejprve měly dostat náboje do kulometů.

Transportní letoun Boeing C-17 kanadské armády
11.9.2014 11:36   |  

Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů tun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem jde o 500 tun materiálu.

Anketa

Souhlasíte s českou pomocí Iráku v boji proti islámským radikálům?

Ano   80% Ne   20%

V anketě hlasovalo 386 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

První lety by se měly podle plánu uskutečnit 18., 20., 22. a 24. září, následovat by mohly čtyři další, řekl ministr. Převoz munice měly zajistit USA, nakonec se Češi s Američany a Kanaďany domluvili, že ji přepraví kanadská armáda. Ta k tomu využije letadlo C-17 Globemaster III, těžký čtyřmotorový strategický transportní letoun.

Kurdové v současné době podle ministerstva nejvíce potřebují náboje do kulometů, ty proto budou odeslány přednostně. Munice bude vyložena v Bagdádu, kde ji převezme zástupce Iráku. Přepravu z Bagdádu Kurdům pravděpodobně zajistí Irák.

Podle Stropnického schválená pomoc otevírá dveře českému obrannému průmyslu, který je připraven dodávat Kurdům další vojenský materiál. V Iráku již podle něj jedná několik českých firem. Dodávat by mohly ruční zbraně, munici, ale i těžkou techniku. O zakázky pro kurdské pešmergy (milicionáře) se uchází třeba Česká zbrojovka a LOM, který by mohl dodat vrtulníky a zajistit jejich servis, dodal ministr.


Čtěte také:

Česko pošle Kurdům munici, zbaví se nepotřebných zásob

Česko s pomocí Kurdům otálí, kritizují zbrojaři

Česko připravuje pomoc Kurdům

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web