„Rathova nemocnice“ musí zaplatit pokutu za nevybírání poplatků

18.1.2011 19:36   |  

Oblastní nemocnice Kladno zaplatí zdravotní pojišťovně Metal-Aliance pokutu 20 tisíc korun, protože počátkem roku 2009 nevybírala poplatky na chirurgické ambulanci a v ústavní lékárně. Nemocnice je hradila za pacienty prostřednictvím darovacích smluv. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud s odkazem na své dřívější rozhodnutí, podle něhož musí regulační poplatek hradit sám pojištěnec. Kladenskou nemocnici spravuje Středočeský kraj pod vedením známého odpůrce poplatků hejtmana Davida Ratha (ČSSD).

Při loňském průlomovém rozhodování o poplatcích řešil Nejvyšší správní soud kasační stížnost Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje proti pokutě 10 tisíc korun, kterou vyměřila taktéž Metal-Aliance. „Nejvyšší správní soud nemá pochybnosti o tom, že regulační poplatek je povinno vybrat zdravotnické zařízení, a to od pojištěnce nebo jeho zákonného zástupce,“ stálo tehdy v rozhodnutí.

Kontroverzní poplatky zavedl exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Snaha platit poplatky za pacienty vzešla od hejtmanů z ČSSD. Kraje už ale v mezičase svůj postoj přehodnotily a od darovacích smluv upustily.

Kladenská nemocnice v kasační stížnosti uvedla, že placení poplatků za pacienty, kteří o to projeví zájem, nepovažuje za porušení zákona. Dále nemocnice tvrdila, že Krajský soud v Praze jako soud prvního stupně nedostatečně zjistil skutkový stav. Z provedeného dokazování prý nevyplývá důvodnost uložené sankce ani její výše.

Nejvyšší správní soud ale žádný z argumentů nemocnice nezohlednil. „V projednávané věci stěžovatelka (nemocnice) nevybírala od pojištěnců opakovaně a soustavně regulační poplatky, a naplnila tedy skutkovou podstatu správního deliktu (…). Krajský soud tedy rozhodl v souladu se zákonem, jestliže žalobu zamítl. Nejvyšší správní soud posoudil kasační stížnost jako nedůvodnou,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Jaroslavem Vlašínem.

Autor: čtk, haj, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web