Rekonstrukce kladrubského hřebčína: policie stíhá pět firem | E15.cz

Rekonstrukce kladrubského hřebčína: policie stíhá pět firem

Rekonstrukce kladrubského hřebčína: policie stíhá pět firem
Hřebčín Kladruby
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Policie rozšířila počet trestních stíhání ve vyšetřování zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem. K dříve obviněným 18 osobám přibylo pět firem.

„Usnesení policejního orgánu již nabylo právní moci, neboť státní zástupce 17. července zamítl všechny stížnosti proti tomuto rozhodnutí jako nedůvodné,“ uvedl Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bližší informace odmítl poskytnout s odkazem na probíhající vyšetřování.

V Národním hřebčíně v Kladrubech a na dalších místech zasahoval 31. května 2014 Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Později bylo postupně obviněno 18 lidí ze stavebních firem a hřebčína ze sjednání výhody a z pletich při zadávání veřejné zakázky na opravu hřebčína, z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

Stamiliony z EU

Mezi obviněnými jsou manažeři stavebních firem Enteria, Geosan Group, Strabag nebo Metrostav. Policie ani státní zastupitelství jména obviněných nezveřejnily.

Na obnovu 17 objektů hřebčín získal 300 milionů korun z Evropské unie. Opravy začaly v zimě loňského roku po ukončení dalšího, v pořadí již třetího výběrového řízení. Předchozí dvě byla zrušena.

Přesah na další dotace

Vyšetřování v Kladrubech mělo dopad i na pozastavení evropské dotace 43 milionů korun, kterou dostala společnost Homa holding na modernizaci hotelu Bohemia v Chrudimi. Ten opravoval Metrostav, rovněž vyšetřovaný v souvislosti s hřebčínem. Práce se zastavily a dosud nebyly obnoveny.

Homa holding od smlouvy na poskytnutí dotace odstoupil a později jej majitel i s hotelem prodal jiné firmě. V červenci 2014 Útvar pro odhalování organizovaného zločinu kvůli této zakázce obvinil celkem osm lidí z pokusu o dotační podvod a poškozování finančního zájmu EU, později byly obviněny i tři firmy.

Lenka Bradáčová: Vzbudili jsme nereálná očekávání

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!