Rodiče mohou za pár stovek sledovat své dítě

E15 exkluzivně Sledování téměř kohokoliv se v České republice stalo v poslední době oblíbeným koníčkem. Do této chvíle se ale týkalo spíše politiků, občanských aktivistů nebo nevěrných manželek. Nyní už se mu nevyhnou ani děti. Již dva měsíce je v ostrém provozu systémem na jejich ochranu NajduTě.cz, který je díky možnosti sledovat SIM kartu v mobilním telefonu během pár minut schopen lokalizovat jejich přesnou polohu. A to vše jen za pár stovek měsíčně.

Ilustrační foto
23.7.2012 12:27   |  

Systém, který je primárně určen na ochranu dětí, ale láká i řadu experimentátorů, kteří by rádi sledovali například svou manželku či milenku. Podle Mikoláše Herskoviče, předsedy představenstva společnosti Gope Systems, jež systém na trh uvedla, jde až o polovinu zájemců. Přesto ale odmítl, že by mohlo docházet ke zneužití. V systému prý funguje několikastupňová ochrana.


Čtěte také:

Agentury pod lupou

Manfred Švestka: Zákon o bezpečnostních agenturách nás nesmí oklešťovat


Kromě toho, že by se zákazník vystavil záměrným zadáním špatného telefonního čísla kriminalizaci, vypadá podle Herskoviče jinak vzorec pohybu dítěte a dospělého, a k tomu přihlížejí speciálně vyškolení operátoři, kteří informace lidem sdělují. „Je to bezpečné. Ministerstvo vnitra prověřilo možné i nemožné varianty,“ uvedl Herskovič.

Dodal také, že postup, aby lidé, kteří chtějí získat informace o sledovaném dítěti museli volat operátorovi, je záměrný, nemělo by podle něj díky tomu docházet k nadužívání služby. „Mělo by to odradit takzvané sledovače, kteří by byli nalepení na obrazovky počítačů a sledovali pohyb nonstop,“ poznamenal.

Doplnil, že společnost Gope Systems dostala ke sledování povolení od Úřadu pro ochranu osobních údajů a souhlas od mobilních operátorů. „Spolupráce se společností Gope Systems pro činnost Policie ČR představuje možnost okamžitého a bezplatného příjmu nejaktuálnějších informací, velmi důležitých v počátečních fázích pátrání a provádění opatření v případech u jedné z nejrizikovějších skupin – pohřešovaných dětí,“ řekl serveru E15.cz mluvčí ministerstva vnitra Břetislav Oliva.

Výhodou systému podle Herskoviče je i to, že je schopen v případě, že je telefon vypnutý, určit místo posledního pobytu dítěte. „Údaje pak předáváme policii,“ sdělil. Přesné číslo, kolik lidí si systém zakoupilo, prozatím nechtěl konkretizovat.

Autor: Tereza Čapková

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web