Ruské turisty nepřilákaly ani vánoční svátky

V českých a moravských hotelech se bude dnes servírovat o poznání méně slavnostních večeří než v minulých letech. Tradiční přívaly ruských turistů v době vrcholících pravoslavných Vánoc se totiž letos nekonají. Desítky tisíc Rusů přitom dosud vždy zachraňovaly hoteliérům jinak turisticky mrtvý leden.

 Staroměstské náměstí, vánoční trhy
7.1.2015 6:54   |  

„Pravoslavné Vánoce, pokud jde o cestování Rusů, letos nedopadly dobře,“ řekl majitel sítě Sivek Hotels Viliam Sivek. Průměrná obsazenost jeho hotelů klesla meziročně o pětinu. „Střední třída v Rusku má hluboko do kapsy a šetří,“ doplnil hoteliér. Důvody k povzdechnutí má i ředitel největšího řetězce EuroAgentur Josef Bára. Společnost tradičně zaměřená na ruský trh má v těchto dnech o polovinu méně hostů z Ruska než před rokem. Optimismem Bára nehýří ani při předpovědích pro celý rok.

„Očekávám z ruské strany v letošním roce propad o třicet procent oproti již slabému roku 2014,“ uvedl manažer. Nižší poptávku během svátků pravoslavných křesťanů potvrdil i generální ředitel luxusního hotelu Four Seasons René Beauchamp. S údaji hoteliérů koresponduje zkušenost Českých aerolinií, pro které útlum východní poptávky znamená ztráty na tržbách ve stovkách milionů korun.

Očekávám z ruské strany v letošním roce propad o třicet procent oproti již slabému roku 2014

Aerolinie tradičně kolem novoročních svátků a pravoslavných Vánoc vypravují mezi Ruskem a Českem takzvané doplňkové lety, které pokrývají zvýšenou poptávku. Letos ale počet těchto zpátečních letů klesl zhruba na polovinu, tedy na necelé čtyři desítky.

ČSA ale postupně snižují kapacitu i na pravidelných linkách, na lety po 16. lednu navíc snížily ceny letenek na východ. Propad počtu cestujících z Ruska za celý loňský rok firma odhaduje na pětinu, celkový průměr je přitom lepší než situace koncem roku.


Čtěte také:

Ruští turisté zanevřeli na Česko. Stále častěji cestují do Polska

Ruští turisté se prý i letos těší do Prahy na oslavy nového roku

Ruští turisté kvůli propadu rublu ztrácejí zájem o Česko

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web