Rychetský: Před amnestií selhali lidé kolem Klause i Nečase

aktualizováno Před vyhlášením amnestie selhali podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského poradci a další lidé kolem prezidenta Václava Klause a premiéra Petra Nečase (ODS). Nedali jim správné informace o zvyklostech spjatých s přípravou amnestie. Podle Rychetského amnestii tradičně předem projednává vláda, aby se doladil její rozsah a forma. Premiér ji také nemusel podepsat, pokud s ní nesouhlasil, uvedl Rychetský.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
10.1.2013 13:55   |  

Dnes zveřejňovaná konstrukce, že premiér je povinen to podepsat, je výsledkem bohužel nekvalifikovaných rad, které naši nejvyšší ústavní činitelé obdrželi,“ uvedl Rychetský. Dodal, že je mu nejvyšších ústavních činitelů, tedy Klause s Nečasem, líto. Je prý škoda, že nemají kolem sebe odborníky, kteří jsou „aspoň seznámeni s tím, jak to tady už asi 80 let funguje.“

„To není kritika ani prezidenta republiky, ani předsedy vlády. To je kritika těch lidí, kteří jim podávají špatné informace a dostávají je do - podle mého soudu - v očích odborné veřejnosti nepříznivé situace,“ řekl předseda Ústavního soudu.

Anketa

Musel premiér Nečas amnestii podepsat, jak tvrdí?

Ano, argumentuje správně   8% Ne, pouze se vykrucuje   92%

V anketě hlasovalo 970 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Státní moc by podle něj také měla předem vědět, na koho se amnestie vztahuje. Vláda v minulosti vždy projednávala amnestii předem, řekl Rychetský s odkazem na své zkušenosti z exekutivy. „Nejednou se stalo, ale není potřeba, aby to veřejnost věděla, že vláda varovala, že k té kontrasignaci (premiérem) nemusí dojít a že došlo k jednání o změně obsahu toho aktu. Zdůrazňuji, že nejednou,“ uvedl Rychetský.

Nečas: Diletantismus bych na místě ústavních soudců raději nezmiňoval

Šéf Ústavního soudu kritizoval některé okolnosti amnestie také v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu,“ citoval jej deník v dnešním vydání. Premiér nechal Rychetského stanovisko bez odpovědi. „Nebudu komentovat mnohá rozhodnutí Ústavního soudu, kde bych mohl říci to samé,“ poznamenal pouze.

Komentovat dnes Nečas nechtěl ani prezidentovo odmítnutí jít amnestii vysvětlit Poslanecké sněmovně. „Je to rozhodnutí, které učinil pan prezident a nikomu nepřísluší ho nějak komentovat. Není jeho povinností vystupovat ve Sněmovně,“ řekl jen novinářům.

Ústavní soud bude zřejmě o amnestii jednat

Rychetský v HN upozornil také na to, že v minulosti připravovala všechny amnestie vláda v čele s ministrem spravedlnosti. Dopady amnestie podle něj měla předem posoudit „armáda úředníků ministerstva spravedlnosti“. Současného ministra Pavla Blažka (ODS) označil v tomto ohledu za nezkušeného.

Blažek již dříve uvedl, že o Klausově amnestii věděl předem jen velmi úzký okruh lidí, aby tato informace neunikla na veřejnost. K názoru Rychetského se dnes stejně jako premiér vyjádřit nechtěl.

Ústavní soud se amnestií zřejmě bude v příštích týdnech zabývat. Senátoři kolem Aleny Dernerové (Severočeši.cz) chystají návrh na zrušení části amnestie, která ukončila některá vleklá stíhání. Trestu se kvůli tomu vyhnou také někteří podezřelí v případech hospodářské kriminality. K rozsahu amnestie ani k jejímu možnému projednávání Ústavním soudem se dnes Rychetský nevyjádřil.


K amnestii dále čtěte:

Nečas poprvé k amnestii: Nebyl to politický obchod

Šéf žalobců: Amnestie se týká osmnácti velkých kauz

Klaus: Kritika amnestie je útok na mě


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web