S&P: Investoři pozor, Sazka není schopna platit své dluhy

14.1.2011 7:12   |  

Po uši zadlužená Sazka dostává další rány. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s jí snížila rating na stupeň D. Investory tak upozornila, že firma není schopna splácet své dluhy. Ratingová známka D je nejhorší možná, v podstatě je to technický bankrot. Vyšlo také najevo, že lucemburská burza tento týden pozastavila až do odvolání obchodování s dluhopisy Sazky.

Navíc: nikdo nepochybuje, že největší věřitel společnosti, podnikatel Radovan Vítek, v pondělí skutečně podá návrh na insolvenční řízení. „Počítáme s tím,“ říká miliardář Martin Ulčák, ke kterému jako k zachránci vzhlíží ČSTV i vedení loterijní společnosti. Sazka majitelům dluhopisů 6. ledna oznámila, že bude schopna zaplatit jen splatný úrok, ale ne jistinu. Firma dále informovala, že iniciovala jednání s věřiteli o vyřešení situace a o novém splátkovém kalendáři.

Místní banky, kterým Sazka dluží, se domlouvají na koordinovaném jednání, hodlají si najmout finančního i právního poradce. Tím finančním má být společnost Deloitte. Držitelé dluhopisů Sazky se mají sejít v druhé polovině ledna, i oni si najmou experty. Jako o finančním poradci se mluví o firmě KPMG.

Podnikatel Vítek spoléhá na to, že když vystupňuje tlak, začnou se bouřit jednotlivé sportovní svazy a vynutí si svolání mimořádné valné hromady ČSTV, která by jednala o vstupu strategického partnera. To je řešení, jež výkonný výbor ČSTV ve středu zamítl. Podle stanov musí výkonný výbor svolat mimořádné jednání v případě, že o to požádá alespoň třetina ze 72 členských svazů.

A do kauzy Sazka už vstupuje i politika. Rozhodnutí ČSTV ostře kritizuje ministr školství Josef Dobeš (VV).

Banky a poradenské firmy situaci kolem Sazky nekomentují. Šéf loterijní firmy Aleš Hušák rovněž ne. Na středečním jednání výkonného výboru ČSTV, kde vystoupil jako host, však přítomné ujišťoval, že soud insolvenční řízení na Sazku nevyhlásí.

Podle právníků samotné vyhlášení takového řízení ještě nic neznamená, loterijní společnost ho může rozporovat, táhnout se může i celý rok. Pokud by ovšem Sazka nakonec do „insolvence spadla“, mohl by to být podle nynějšího znění loterijního zákona důvod k odebrání licence. O tom by rozhodovalo ministerstvo financí.

Z politiků se k situaci Sazky vyslovil zatím jen ministr školství a tělovýchovy Josef Dobeš: „Zakonzervování a posílení starých struktur v ČSTV je velmi nebezpečný jev. Ti samí lidé, kteří dovedli společnost Sazka tam, kde je, říkají, že vědí, jak ji z této situace dostat,“ prohlásil. Odmítnutí silného strategického partnera, který by přinesl změnu, vnímá jako vážné pochybení výkonného výboru ČSTV.

Středeční rozhodnutí výkonného výboru ČSTV prakticky znamená, že ze tří uchazečů o Sazku budou akcionáři dál jednat pouze s Martinem Ulčákem. Ten jako jediný z uchazečů nežádá v loterijní firmě žádný podíl.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web