Samostatnému Česku je dnes přesně dvacet let

Česká republika je přesně 20 let samostatným státem. Dnes se připomíná výročí rozdělení Československa, z něhož vznikly dvě samostatné země - Česko a Slovensko. Rozpadem federace tak vyvrcholily spory o fungování a budoucnost společného státu.

Pražský hrad
1.1.2013 11:31   |  

Česko pak nabralo rychlý směr k euroatlantické integraci, Slovensku se ale jeho zpoždění podařilo dohnat. Česko vstoupilo do NATO v roce 1999 s předstihem. Slovensko na váhání doplatilo a stalo se novou členskou zemí až o pět let později.

Anketa

Je dobře, že se před dvaceti lety rozdělilo Československo?

Ano   65% Ne   31% Nemám na to názor   4%

V anketě hlasovalo 478 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Ve stejném roce však obě země bývalé federace rozšířily společně s osmi dalšími státy státy Evropskou unii. Slovensko pak naopak předběhlo Česko a přijalo společnou měnu euro. V Česku se zatím stále platí korunou a datum přijetí eura není i s ohledem na krizi v eurozóně známo.

Cesty obou zemí bývalé federace se rozdělily v roce 1992. Úvahy o rozdělení Československa se staly reálné 26. srpna. Tehdy předstoupili v brněnské vile Tugendhat premiéři Česka a Slovenska Václav Klaus a Vladimír Mečiar před novináře a oznámili, že československý stát bude od 1. ledna 1993 minulostí.

Slovenští poslanci už v červenci přijali Deklaraci o svrchovanosti SR. Následně prezident Václav Havel oznámil, že v reakci na vývoj ve zemi odstoupí. V prosinci pak Federální shromáždění přijalo usnesení k ústavnosti procesu zániku ČSFR a vzniku nástupnických států. Činnost ukončilo po 22 letech.

Havel se po rozdělení federace vrátil na Hrad a byl opět hlavou státu, i když samostatného Česka. Prezidentem Slovenska se stal Michal Kováč.

Rozdělení federace vztahům mezi oběma zemí prospělo. A tak nejen díky jazykové a kulturní blízkosti vzájemné vztahy politici z Prahy a Bratislavy nyní považují za mimořádně dobré a nadstandardní.


Čtěte také:

Rozdělení Československa pomohlo všem, blahopřál Klaus Mečiarovi

Byl jsem pro něj selský nacionalista, vzpomíná Mečiar na Havla

Mečiar: Kdybychom se nerozdělili, bylo by Slovensko bezvýznamné


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Tusk: První neformální summit EU bez Británie proběhne ve středu

Tusk: První neformální summit EU bez Británie proběhne ve středu

Řádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie se v důsledku rozhodnutí britských voličů o odchodu z unie ve čtvrtečním referendu prakticky zúží příští týden na jediný den.… více

Komerční prezentace
Mobilní web