Šašek provokuje: Nejlepší lobbing měli cyklisté | E15.cz

Šašek provokuje: Nejlepší lobbing měli cyklisté

Šašek provokuje: Nejlepší lobbing měli cyklisté
Šašek provokuje
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Šašek

Šašek si v posledních týdnech dělal soukromé pozorování a snažil se zodpovědět otázku, která skupina měla od vzniku samostatné Czechie nejúspěšnější a naopak nejtragičtější lobbing. Dnes si představíme vítěze, za týden pak poraženého.

Kandidátů bylo mnoho. Samozřejmě se nabízí politický lobbing pravice, který na moment celou republiku levičáků zmátl, že jsou vlastně pravičáci. Ale to už se znormalizovalo, takže z dlouhodobého hlediska je to spíše fiasko. Pak se také o místo mezi favority hlásili protikorupční lobbisté (jak nezisková, tak i politická hnutí), kteří lidem vnutili ideu, že demokracie je založena na desateru přikázání (především na sedmé položce, tedy nepokradeš).

Pomineme-li, že se lidé stále krádeží nevzdali, tak ani v té politice se to moc prosadit (naštěstí) nedaří. Ukáže až čas, jak moc úspěšná tato eskapáda bude, ale prozatím to na vítězství není. Možná v příštích letech. Posledním nevítězem je myslivecká lobby, které se daří parlamentem plným nimrodů prosadit jedno absurdní pravidlo za druhým.

A nyní fanfára. Jasným a těžko zpochybnitelným vítězem jsou samozřejmě naši milí cyklisté. Protože jak moc dokázala cyklistická lobby ohnout svět za poslední dvě dekády, to je až k nevíře. Navíc jsou změny trvalé.

Obskurní cyklostezky

Začněme tím jednoduchým, zjizvením české krajiny obskurními cyklostezkami, které stály stovky milionů až miliardy korun. Ty šly z peněz nás všech a nikdo nám je nevrátí – kdyby někdo chtěl být hodně zlý. Přitom šly na koníček poměrně jasně definované skupiny lidí, což je možná bezprecedentní v celém polistopadovém vývoji.

Ale čert vem prachy. Horší je paradigmatická změna, která potkala chodníky. Dříve svatý prostor vyhrazený pěším se najednou stal arénou, v níž se svádí nejeden boj. Jasně že by cyklista mohl jet po silnici stejně, jako tomu bývalo dříve, ale proč, když tam je slabším psem a na chodníku tím silnějším. A víme, co dělá silnější pes. Díky, cyklistická lobby!

…někdo ty nepříjemné věci říkat musí

Autor: Šašek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!