Sazka arény si prý začala všímat americká AEG, Vítek získal další dluhopisy

28.1.2011 19:02   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Vedení loterijní společnosti včetně největšího akcionáře Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) horlivě vyjednávají se zájemci o vysočanskou multifunkční arénu. O halu se podle informací serveru Aktuálně.cz zajímá americký gigant Anschutz Entertainment Group (AEG). Server Aktuálně.cz měl tato fakta získat od jednoho z účastníků kolem vyjednávání. Sazce ale zřejmě zamotá hlavu podnikatel Radovan Vítek, který získal dluhopisy od významného britského investora Black River.

Společnost AEG má pod palcem několik sportovních hal, arén a klubů, a v tomto ohledu se řadí ke světové špičce. Patří jí například O2 Aréna v Londýně, obří haly v Manchesteru či Los Angeles. Majitelem AEG je jedenasedmdesátiletý Philip Anschutz, kterého časopis Forbes řadí na 34. místo žebříčku nejbohatších Američanů, spoluvlastní mimo jiné hokejový klub NHL Los Angeles Kings nebo slavný basketbalový klub LA Lakers, píše Aktuálně.cz.

Mluvčí společnosti Sazka Zdeněk Zikmund potvrdil, že se vedou jednání s dvěma či třemi zájemci o arénu, ale o bližších podrobnostech referovat nechtěl. O tom, komu by mohla být aréna nabídnuta, rozhodnou její majitelé – sportovní svazy a sdružení, která mají majoritní podíl (více než 99 %) v dceřiné firmě Sazky Bestsport, jakožto majiteli vysočanské haly.

Vítek drží pohledávky již za více než tři miliardy korun

Podle serveru motejlek.com ale podnikatel Radovan Vítek posílil svou pozici v otázce dluhopisů, prostřednictvím jedné ze svých společností nakoupil totiž balík dluhopisů a bondy emitované společností Sazka od významného britského investora Black River. Tuto informaci potvrdil Vítkův právník Tomáš Rybář.

Dá se z toho usoudit, že londýnský klub dluhopisů se tímto rozpadne a nebude mít možnost odhlasovat potřebnou žádost Sazky o moratorium, které by zdrželo hrozící úpadek. Vítek se stal největším držitelem dluhopisů, již před několika dny se mu podařilo získat balíky dluhopisů od UnitCredit Bank a Raeffeisen Bank International. Jeho pohledávky se tak dostaly nad hranici tří miliard korun. Jeho silnou zbraní ve hře o Sazka arénu se stalo také právo veta, které může uplatnit při rozhodování vlastníků dluhopisů.

ČSTV připouští podíl silného investora, varianta je duo Ulčák a Synot

Majoritní akcionář ČSTV začíná obracet svůj pohled na pomoc od silného investora, který by poskytl okamžitě potřebné dvě až tři miliardy korun. Tím by mohl získat podíl v Sazce, což sportovní svazy dosud spíše odmítaly. A tak se na pořad vyjednávání vrátila favorizovaná varianta podnikatele Martina Ulčáka s firmou E-Invest, ale tentokrát v možném propojení s holdingem Synot.

Podle Ulčáka Sazka nyní vyjednává s věřiteli o možnosti požádat soud o moratorium, to by odvrátilo na tři měsíce stále hrozící úpadek, dnešní krok Vítka zamýšlené kroky Sazky však zkomplikoval. Šéf Sazky Aleš Hušák i přes vyjednávání o moratoriu stále odmítá, že by Sazce, jež od 17. ledna čelí insolvenčnímu řízení, úpadek skutečně hrozil.

Podle šéfa ČSTV Pavla Kořana jsou ve hře dvě časové varianty, buď prodat halu či se dohodnout s majiteli dluhopisů na jiné alternativě. Právě dohody, které Sazka uzavřela s majiteli dluhopisů, by se mohly ukázat jako stopka pro prodej haly. Vysočanská aréna v nich totiž funguje jako zástava majitelům pro případ nesplácení ze strany Sazky, dodává Aktuálně.cz.

Česká obec sokolská (ČOS), druhý největší akcionář Sazky, zvažuje, že stáhne své členy z orgánů společnosti. Informovala o tom ČTK. Předsednictvo Sokola dnes také navrhlo zahájit jednání s věřiteli Sazky, nebránilo by se ani vstupu nového investora do loterijní společnosti. „Signály o špatném fungování Sazky a obavy o její další osud přicházely ze sokolského hnutí k našim zástupcům v jejich vrcholných orgánech už zhruba před rokem. Bohužel byly brány na lehkou váhu a žádný z našich dvou zástupců, placených přímo Sazkou, se jimi dál nezabýval. Výbor ČOS dokonce loni v listopadu svým usnesením požádal generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka o rezignaci. Ten na ni reagoval počátkem letošního roku pouze písemným odmítnutím,“ uvedl místostarosta ČOS Jiří Juřena pro ČTK. Dodal, že Sokol se dostal do finančních potíží, jelikož Sazka zásadně snížila vyplácení dividend z akcionářských podílů.

Autor: mkr, bru

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web